Güneşe karşı önleminizi alın

0
güneş

Yaz geldi, güneşin zararlı etkilerine karşı cildimizi şimdi daha da iyi korumalıyız. Peki güneşten tam anlamıyla korunmak için nelere dikkat etmeliyiz?

Güneş koruyucuları genellikle yaz aylarında ve güneşli günlerde kullanmalıyız diye bir kanı olsa da, güneş ışınları her mevsimde, bulutlu havada ve gölgede bile cildimize ulaşıyor.Deri kanseri ve deri yaşlanmasının en önemli nedeni olan güneş ışınlarından korunmak için güneş koruyucu ürünleri her mevsim kullanma alışkanlığı edinmeniz gerekiyor.

Sadece SPF değeri yetmez!

Güneş koruyucu ürünü alırken SPF  değeri 30 ve üzerinde olanları tercih etmeliyiz. SPF değeri UVB ışınına karşı koruyuculuğunu gösteriyor ürünün. Örneğin bir kişi güneş koruyucu kullanmadığında 15 dakikada kızarıyorsa SPF değeri 10 olan bir ürünü sürdüğünde 150 dakikada kızarıyor. Üründe aynı zamanda UVA ışınına karşı koruduğunun göstergesi olarak PPD, PA ya da broad spectrum değerlerinden birinin yazması veya ürünün ayrıca UVA’ya karşı koruduğunun belirtilmesi gerekiyor. Çünkü UVA ışınları da UVB ışınları gibi deri yaşlanması ve kırışıklık oluşumuna sebep oluyor.

Dışarı çıkmadan 30 dakika önce güneş koruyucu uygulayın!

Genellikle güneş koruyucu ürünleri açık havaya çıkınca sürüyoruz. Aslında gerekli korumayı gerçekleştirmesi için güneş koruyucuları dışarı çıkmadan, evdeyken ve kıyafetinizi henüz giymemişken, yarım saat önce sürmeniz gerekiyor.

 3 saatte bir tekrarlayın

Hangi güneş koruyucusunu seçtiğimiz kadar onu nasıl kullandığımız da çok önemli. Etkisi 3 saat devam ettiği için bu süre bittiğinde ürünü tekrar sürmeniz önemli. Duş sonrası, terlemenin ardından ve deniz veya havuzdan çıktıktan sonra etkisi azaldığı için bu süreyi dikkate almadan ürünü tekrar uygulamayı unutmayın.

havuz

Yetersiz miktar ‘eksik koruma’ demek

Güneş koruyucu ürünlerin etkili olabilmeleri için vücuda uygulama miktarı da oldukça öenm taşıyor. Az miktar az koruma demektir.

Ürünleri yeterli kalınlıkta, ciltte katman oluşturacak şekilde ve ovalamadan sürmelisiniz. Bu miktar yüz, saçlı deri ve boyun bölgesi için yaklaşık bir çay kaşığı, tüm vücut için 9 çay kaşığı kadardır. Kulak, ense, omuz, burun, dudak ile ayak üstü gibi güneş ışınlarının dik geldiği ve genellikle uygulanması unutulan bu bölgelere özellikle önem vermeliyiz.

Kıyafetleriniz koyu renk olsun

Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için dikkat etmeniz gereken diğer önemli konu  da kıyafetleriniz. Sık dokunmuş kıyafetler ve toplumda yanlış bilinenin aksine açık değil koyu renkli kıyafetler giymeniz gerekiyor.

Açık renk kıyafetler sizi sıcaktan korur, ancak UV ışınlardan korumaz.Siperli şapka ve UVA, UVB filtreli güneş gözlüğü kullanmanız da cildinizi güneş ışınlarından korunmasında büyük önem arz ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz