Covid-19 ve yeni eğitim yılı

okula giden çocuk

Okullar, Covid-19 salgını etkisi altında başlanacak yeni eğitim öğretim dönemine hazırlanıyor. Fiziki teması en aza indirecek tedbirlerin altyapısını kurmak için harekete geçen okullarda 2020 – 2021 eğitim öğretim yılına damgasını vuracak 3 kural ise kesin.

Maske, Mesafe, Hijyen.

Peki okullar başka hangi önlemleri alacaklar?

Koronavirüs salgını daha geçmemişken,başlayacak yeni eğitim – öğretim yılı için alınması gereken önlemleri ve aileler ile okullara düşen sorumlulukları düşünüyor şimdi veliler. Okullar açılsa bile bir çok veli çocuğunu göndermeyi düşünmezken, bazı veliler eğitimin aksamasından korkuyor.

Bilim Kurulu’nun aldığı kararlar çerçevesinde eğitim ortamlarını koronavirüs tedbirlerine göre hazırlamaya başladı okullar ancak; sosyal mesafe kuralına çocuklar uyabilecek mi? Maskelerini sürekli takabilecekler mi endişeleri hala mevcut.

Maske kullanımı ve hijyen şartlarının sağlanması çok önemli. Okullar sosyal mesafeli teneffüs uygulamasının hazırlıklarını yapıyorlar. Kantinde ve yemekhanelerde mesafe koşulları sağlanacak. Çocuklar okul binalarının içine alırken, dezenfeksiyon işlemlerinin yapılması gerekiyor.

Dezenfeksiyon kabini, dezenfektan paspası, sensörlü dezenfektanlar, bunlar yapmamız gereken şeyler. Zaten yönetmelik ile belirlendi. Fakat tüm okullar bunları sağlayabilecek mi bilinmiyor hala.Veliler bu süreçte korunaklı bir alanda tuttukları çocukları için tabi ki kaygı duyuyorlar. Kaygı ve korkularını arttırdıkları zaman sıkıntılar da gündeme geliyor. Bunu çocuklara da yansıtabiliyorlar. O yüzden okulların rehberlik ve psikolojik danışmanlık birimlerine gerçekten çok büyük iş düşüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz