Koronavirüs’e Karşı Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

doktor

Herkese merhaba! Şu sıralar herkesin gündeminde olan bir konu ile karşınızdayım.

Koronavirüs’ten korunmak için, bağışıklık sisteminin güçlü tutulması gerektiğini artık hepimiz biliyoruz. Bu yazıda, birlikte Koronavirüs’ten korunmak ve bağışıklığı güçlendirmek için atabileceğiniz adımlardan ve dikkat etmeniz gerekenlerden bahsedeceğiz. Sözü daha fazla uzatmadan, korunma için almanız gereken önlemlere göz atarak başlayalım!

Koronavirüs’ten Korunmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Sosyal mesafeye dikkat edin

Şu günlerde, sosyal mesafenin ne kadar önemli olduğu sık sık gündeme getiriliyor. Virüsün bulaşmasını ve yayılmasını önlemek için, diğer kişilerle aranızda 1.5-2 metre mesafe koymayı unutmayın.

Koronavirus, kişinin solunum damlacıkları ile bulaşıyor. Enfekte olmuş bir kişi, öksürme ya da hapşırma ile bu damlacıkları havaya saçıyor. Bu yeni virüs türünün havada asılı kalmadığı ve ağır olduğu için yere düştüğünü söyleyen uzmanlara göre; sosyal mesafeye dikkat edildiğinde, bu damlacıklar karşıdaki kişiye ulaşamadan yere düşer ve virüsten korunmuş olursunuz.

 • Yüzeylerle temasınızı en aza indirin

Koronavirus’ten enfekte olmuş bir kişi bir yüzeye temas ettiğinde ve siz de aynı yüzeye temas ettiğinizde, virüsü alabilirsiniz. Bu nedenle, dışarıdayken yüzeylere olan temasınızı en aza indirin ve ellerinizi kesinlikle yüzünüze götürmeyin.

 • Ellerinizi yüzünüzden uzak tutun

Biraz önce de bahsettiğim gibi, Koronavirus’ten enfekte olmuş bir kişinin temas ettiği bir yüzeye dokunmanız ve ardından ellerinizi yüzünüze götürmeniz halinde siz de hasta olabilirsiniz. Bu nedenle, dışarıdayken mümkün olduğunda bir yerlere dokunmamaya çalışın ve ellerinizi yüzünüzden kesinlikle uzak tutun.

 • Ellerinizi sık sık yıkayın

Şu günlerde evde olsak da, alışveriş yapmak için markete ya da günlük işlerimizi halletmek için bankalara gidebiliyoruz. Bu süreçte, olabildiğince evde kalmak ve sadece acil ihtiyaçlar için dışarı çıkmak önemli. Markete giderseniz, listeyi önceden yapmak, fazla oyalanmamak ve olabildiğince az yüzeye temas etmek gerekiyor. Marketten eve döndüğünüzde ise, alışveriş poşetlerini girişte bırakın ve doğrudan ellerinizi en az 20 saniye boyunca detaylı bir şekilde yıkayın. Aldığınız malzemelerin paketlerini de yerlerine koymadan önce güzelce dezenfekte ettiğinizden emin olun.

sebze

 • Sebzeleri sirkeli suda bekletin

Market alışverişini yaptıktan sonra eve geldiğinizde ellerinizi yıkadınız, malzemeleri dezenfekte ettiniz ve yerlerine koydunuz. Mutfakta dikkat edilmesi gereken bir kural da, yemek pişirme öncesinde, kullanılacak sebzeleri ortalama 30 dakika kadar sirkeli suda bekletmektir. Uzmanlar, piştikten sonra virüsün öldüğünü belirtse de, yine de bakterilerden korunmak için sebze ve meyveleri sirkeli sudan geçirmek faydalı olabilir.

 • Evden çıkmayın

Zorunlu olmadıkça evden çıkmayın. Acil market ve sağlık ihtiyaçları dışında sokağa çıkmamaya çalışın. Apartmanın kapı kolunda, asansörün düğmesinde, otopark görevlisinde ya da herhangi bir yerde virüs olabilir ve sizi de enfekte edebilir. Bugünlerde, önemli bir işiniz olmadığı sürece evden çıkmamaya özen gösterin. Yaşınız genç olsa da, virüsün tehdit ettiği grupları korumak ve yayılmasını önlemek için olabildiğince evde kalın!

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendirilir?

Bir diyetisyen olarak, benim için en önemli bölümdeyiz. Beslenmenin bağışıklık sistemini güçlü tutmadaki etkisini hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla, kaliteli ve gerçek gıdalarla beslenmek son derece önemli.

Bir şekilde virüsle temasa geçip size bulaşmasına neden olabilirsiniz. Böyle bir durumda, vücudunuzun bağışıklık sistemi güçlü olursa, hastalığı kolayca atlatmanız da mümkün olacaktır. Peki, bağışıklığı güçlendirmek için uyulması gereken kurallar nelerdir? İşte, en önemli 8 kural:

uyuyan kadın, uyku problemleri, sağlıklı uyku, uyku, yatak, uyku öncesi, yatak, bed

 • Uyku düzenine dikkat

Bağışıklık sistemini güçlü tutabilmek için dikkat edilmesi gereken en önemli kurallardan biri uyku kalitesi. Yeterli uyumak ve uykunun kaliteli olması, bağışıklığın zayıflamasını engelleyecektir. Akşamları en geç 00:00 gibi yatağa gitmek ve gece boyunda 7-8 saat uyumak önemlidir. Ayrıca, düzenli olarak aynı saatlerde uyuyup uyanmak da bağışıklık sistemini güçlü tutmaya yardımcı olacaktır.

 • Bol bol dinlenin

Vücudunuzu çok fazla zorlamamak ve bol bol dinlenmek önemli. Vücut çok fazla zorlandığı zaman da bağışıklık sistemi zayıflayabilir. Bu da, hastalıklara karşı daha dirençsiz hale gelmenize neden olabilir. Bununla birlikte, sizin de bildiğiniz üzere şu günlerde spor salonları da kapalı. Aktif kalmak için evde spor yapacaksanız, günlük 30-40 dakikalık zorlayıcı olmayan egzersizler yapmaya özen gösterin.

 • Vitamin ve mineral alımına dikkat

Bağışıklık sisteminin güçlü tutulmasında en etkili faktörlerden biri de ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerdir. Bu nedenle, vitamin eksikliğinizin olmamasına özen gösterin. Bağışıklık üzerinde en etkili vitamin olarak gösterilen D vitamininin şu günlerde eksikliği görülebilir. Doktorunuza ya da eczacınıza danışarak bir D vitamini takviyesi alabilirsiniz. C vitamini, meyve ve sebzelerde kolayca bulunabilen bir vitamin olduğundan, ekstra takviye olarak alınması gerekmeyebilir. Bununla birlikte çinko ve omega-3 takviyeleri de tercih edilebilir.

 • Sebze ve bakliyat tüketimi ihmal edilmemeli

Her gün taze ve mevsiminde sebzelerden mutlaka tüketilmeli. Bazı vitamin ve mineraller takviye olarak alınabilse de, her şeyi dışarıdan almak mümkün değildir. Bazı şeylerin, meyve ve sebzelerden alınması mümkündür. Her gün, bir ana öğünde salata ya da sebze yemeği tüketmek, ihtiyacınız olan vitamin ve mineralleri karşılamak için önemli bir adımdır.

 • Uzun süre aç kalmaktan kaçının

Aşırı kalori kısıtlaması, bağışıklık sistemini zayıflatabilir. Bu nedenle, şu günlerde şok diyetler yapmaktan kaçının. Çok uzun saatler aç kalmamak da faydalı olacaktır. Sağlıklı ve küçük ara öğünler yapmak için, taze meyveleri ve kuruyemişleri tercih edebilirsiniz. Böylece, vitamin ve mineral ihtiyaçlarınızı da karşılamış olacaksınız. Ara öğünler, uzun süreler aç kalmanızı da engelleyecektir.

 • Her gün meyve tüketmelisiniz

Kilo fazlalığınız yoksa, günde 5 porsiyona kadar meyve yiyebilirsiniz. Kilo vermeye çalşıyorsanız, ekstra şeker alımından kaçınmak için günde 2 porsiyon olarak sınırlandırabilirsiniz. Bolca vitamin ve mineral içeren meyveler, bağışıklığı güçlü tutmada oldukça faydalıdır. Özellikle de, C vitamini yönünden zengin portakal, mandalina, ananas ve kivi gibi meyveler bolca tüketilmelidir.

salata

 • Salata yemeyi ihmal etmeyin

Kahvaltıda yeşillik ya da öğle/akşam yemeklerinde her gün mutlaka salata tüketmek, aldığınız günlük vitamin ve mineral miktarını arttırmanın iyi bir yoludur. Sebzeleri, yemek olarak yesek de, en faydalı oldukları halleri çiğ halleridir. Piştikleri zaman, bazı vitamin ve mineralleri kaybedebilirler. Sebzeleri çiğ olarak tüketmenin en iyi yolu da salatalardır. Salatanın üzerine 1-2 yemek kaşığı zeytinyağı gezdirmek, vitaminlerin emilimini arttırmak ve sağlıklı yağlar almak için de oldukça önemlidir.

 • Protein tüketimine dikkat

Peynir, et ürünleri, tavuk, hindi, balık, yumurta ve bakliyatlar; B12 vitamini, magnezyum, çinko ve demir almanızı sağlar. Bu vitamin ve mineraller, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmede son derece önemlidir.

Kaynak:

Dyt. Ayşe Tuğba ŞENGEL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here