porselen diş nedir

 

Porselen dişler bir gülüşü değiştiren, kişinin öz güvenini yükselten bir uygulamadır. Görünüşü değiştirirken aynı zamanda da ağız sağlığına ve beslenme alışkanlıklarınıza da etki etmektedir.

Hep porselen diş diye duyarız ama aslında ama porselen laminelerdir . Diş bozukluklarını ortadan kaldırıp gülüşünüzü değiştirir bu lamineler. Eğer, ön gülüşünüzü ve dişlerinizi estetik bulmuyorsanız ön dişlerinize siz de  tırnak kalınlığında olan porselen  bir tabakanın yapıştırılmasıyla, doğal ve estetik bir görünüme sahip olabilirisiniz.. Lamineler çok incedirler.

Aynı zamanda dişler için de koruyucu tedavilerden biridir. Alt yapılarında metal içermezler ve bu durum estetik başarı oranını arttırır. Porselenden üretildikleri için de ince  yani yarı geçirgen bir yapıdadırlar.

 

Porselen lamineler, dişlere yapıştırıldıktan sonra gayet sağlamdırlar. Yiyecekleri ısırırken ya da çiğnerken yerinden çıkmazlar. Her hangi bir özel bakım gerektirmez, doğal dişlerin bakımında uygulanan diş fırçalama ve diş ipi kullanımı yeterlidir. Ağız hijyenine dikkat edildiği takdirde uzun yıllar boyunca güvenle kullanabileceğiniz lamineler, çok estetik ve doğal görünümleriyle gülüşünüze özgüven ve güzellik katacaktır.

 

Eğer dişleriniz aşağıdaki maddelerdeki gibi ise siz de porselen lamine diş yaptırabilirsiniz.

* Beyazlatma yöntemleriyle giderilemeyen, ileri derecedeki antibiyotik, flor vb. renklenmelerin olduğu durumlarda

* Dişlerde bulunan kalıtsal yapı bozukluklarında

* Dişler arasındaki boşlukları  kapatmak için

* Kırık veya aşınmış dişlerin yeniden düzeltmek için

* Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesi için

* Rengi ve yapısı bozulmuş eski restorasyonların düzeltilmesinde

 

Porselen lamineler, çene gelişimini tamamlamış kişilere uygulanabilir.

Porselen lamine uygulaması için diş yüzeyinden çok az bir miktarda; yaklaşık olarak 0,3- 0,7 mm madde kaldırılması gereklidir. Dişin durumuna göre bazı vakalarda hiç madde kaldırmak bile gerekmeden diş yüzeyine uygulanabilir. Doku kaybı çok az olduğu için lokal anestezi altında hiçbir ağrı hissi olmaz. Hatta bazı vakalarda lokal anestezi ihtiyacı bile olmamaktadır. Günümüzde dişler üzerinden herhangi bir madde kaldırmadan önce hastadan aldığımız ölçü sonrası wax-up işlemi ile hastaya dişlerinin son halinin yaklaşık olarak nasıl olacağını gösterebilmekteyiz. Böylece hastalar daha dişleri yapılmadan dişlerinin nasıl olacağı konusunda meraklarını giderilebilmektedir. Bu durum, hastayı rahatlatmakta ve isteklerini hekime daha rahat aktarmasını sağlamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz