Prematüre bebek bakımı

Dünyaya erken gelmeyi tercih eden bebeklerden biri olarak neden böyle aceleci olurlar inanın bilmiyorum. Zira o dönemlerimi hiç hatırlamıyorum inanın:) Anlayacağınız ben de bir prematüre bebek olarak doğmuşum.Zavallı annem erken doğan prematüre bir bebekle neler yaşadı kim bilir? Şunu biliyorum ama, erken doğan bebeklerin bakımında çok dikkatli olunmalı..

 

Erken doğan bebekler taburcu olduktan sonra neler yapılmalı?doğum, yeni doğan, newborn, anne, bebek

Sağlıklı bir gebelik süresinin ortalama 40 haftada tamamlanması gerekirken bazı bebekler bu süreden önce doğuyor. biz de bu erken doğan bebeklere prematüre diyoruz. Tam olarak nedeni bilinmese de eğer annede idrar yolları ve genital enfeksiyon varsa ya da rahimde sorun ve  annede yüksek tansiyon, diyabet, kalp hastalığı varsa erken doğum olabiliyormuş.

Buna ilaveten, çoğul gebelik, bebeğin içinde bulunduğu amniyon sıvısının fazla olması, plasenta problemleri, anne yaşının 18 altı veya 40 yaş üstü olması, annenin daha önce prematüre bebek doğurmuş olması, stres erken doğuma yol açabilen risk faktörleri arasında yer alıyor.

Gebelikte enfeksiyondan korunmak 

Kansızlık ve sarılık erken doğan bebeklerde çok sık görülür. Bebeği enfeksiyonlara karşı koruyan antikorlar gebeliğin son 3 ayında bebeğe geçiyor. Erken doğan bebeklerde bu antikorlar yetersiz olduğundan enfeksiyonlara daha kolay yakalanabiliyor. Bu bebeklerin hastanede kalış süreleri fazla olduğundan, yatış süresince çok fazla girişime maruz kaldıklarından dolayı enfeksiyonlar daha sık görülüyor ve daha ağır seyrediyor. Enfeksiyonları tamamen yok etmek mümkün olmasa da aza indirmek mümkün olabiliyor.

Anne Sütü

Özellikle 34 hafta ve altında doğan bebeklerin çene kasları yeterince güçlenmediği ve emme refleksleri ve soluma koordinasyonu henüz gelişmeden doğdukları için beslenme sorunları yaşayabiliyorlar. Doğumdan sonraki  ilk günlerde damar yolu ile protein, şeker ve yağ desteği yapılabilir. Az miktarlarda da olsa  anne sütü de başlanmalı. Yoğun bakımda yatan bebekler emme-yutkunma refleksleri gelişinceye kadar ağız veya burundan mideye inen sonda yoluyla beslenir. Emme-yutma-soluma koordinasyonu geliştikten sonra da emerek beslenmeye geçilir. Özellikle anne sütü prematüre bebekler için çok değerli bir besin kaynağıdır. Anne sütünün sağılması konusunda anneler desteklenmelidir.

Emzik

Prematüre bebekler yatışları süresince ortalama 3 saatte bir beslenmeli. Evde de bu kural geçerli. Bazen daha erken acıkıp, süreyi 4 saate de uzatabilir prematüre bebekler. Etkin beslenme için bebeğin acıkmış olması önemlidir. Anne-babalar bebeklerini çok iyi gözlemlemeli acıkma sinyallerini doğru okumalıdır. İlk başlarda beslenme süresi 30-40 dakika olabilirken sonra daha da kısalacaktır. Beslenme sırasında arada molalar verilebilir. Bebekler doktorlarının önerilerine göre emzirilme ve biberonla beslenme gibi dönüşümlü metotlarla beslenebilirler. Beslenme miktarları doktor önerilerine göre ayarlanmalıdır. Prematüre bebeklerde emmeyi geliştirmek, çene ve yanak kaslarını güçlendirmek için emzik kullanılabilir.

Beslenme sonrası bez değişimi

Prematüre  bebeklerin beslenme sonrası hemen yatırılmayıp biraz kucakta tutulması, Beslenmeden hemen sonra bez değişimi ve giysi değişiminin yapılmaması önem taşıyor. Ayrıca duruma göre doktorlarının önerisi ile beslenme aralıkları artırılıp beslenme miktarları düşürülebiliyor. Yine doktor önerisi ile özel mamalar, gerekirse ilaç tedavileri uygulanabiliyor.

Hijyen ve bakım

Bu bebekler enfeksiyonlara daha açık olduğundan evdeki hijyen kurallarının biraz daha sıkılaştırılması gerekiyor. Ayrıca evin düzenli aralıklarla temizlenmesi, havalandırılması ve bebeğe dokunacak kişilerin el temizliğine hassasiyet göstermesi önem taşıyor.

Oda ısısı

Prematüre bebekler ısı kaybına daha duyarlı olduklarından ev içi ısının 23-24 c dolayında tutulması, kendi giydiklerimizin bir kat fazlası ile giydirilmesi, dışarı çıkınca da uygun şekilde giydirilmesi, eldiven şapka takılması gerekiyor.

Rutin doktor ziyaretleri dışında kusma, öksürük, morarma, ateş gibi hastalık belirtileri görüldüğü anda mutlaka doktora başvurulması gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here