Bebeklere ve çocuklara masallar

Bebekler ve çocuklar için masalların anlamı çok büyüktür. Duygusal zeka gelişimi için çocuklara kitap okumayı ihmal etmemek gerekir.Bebekler , doğduklarından  itibaren öğrenmeye  ve çok hızlı bir gelişme sürecine girerler. Özellikle 4. aydan sonra etrafındakileri tam anlamıyla keşfetmeye başlar ve görüp duyduğu her şeyi öğrenirler. Siz gülünce güler, el çırpınca taklit etmeye çalışır ve hatta sizin çıkardığınız sesleri çıkarmaya çalışırlar. İşte bu öğrenme sürecinde yapılabilecek en güzel şeylerden biri de bebeklere hikayeler okumaktır.

uyuyan bebek

Siz kitap okuduğunuzda, onun hayal gücü gelişecektir. Dil becerileri ve algısı artacaktır. Elbette küçücük bebekten sizi tam anlamıyla anlamasını bekleyemezsiniz. Sadece sizi taklit eden minik bir ufaklığın gelişimini desteklemeye çalışmalısınız bu dönemde. Bebeğiniz küçük ise daha kısa hikayeler okuyarak ve belli başlı hareketler, ses tonlamaları ile ilgisini çekebilirsiniz. Siz ona kitap okuduğunuz süreçte, bebeğinizin hayal gücü gelişir, daha kolay öğrenir. Hem görsel hafıza yeteneği gelişir hem de duygusal zeka gelişimi desteklenmiş olur.Bebeklere kitap okumanın faydaları saymakla bitmez anlayacağınız.

Küçük çocuk ve bebeklere masal ya da hikaye anlatırken, kelimeleri çok iyi seçmelisiniz. Onun anlayacağı şekilde onun seviyesine inerek anlatmalısınız. Eğer bir yerden okuyacaksanız önceden okumanızı tavsiye ederim.

Siz de aşağıdaki siteye girip bebeğiniz ve çocuğunuz için masal ve hikaye seçip ona okuyabilirsiniz. Unutmayın bebekler için günde 4 ya da 5 sayfadan fazla kitap okumamalısınız. Seçeceğiniz hikayeleri ya da masalları daha kısa tutarak ilgisinin dağılmasını önleyebilirsiniz.

Bebeleremasal.com sitesi, her yaştan masal sever için eğlence ve eğitim amaçlı olarak hazırlanmış bir sitedir. Kuşaklar boyunca devam eden bir çok klasik masalın yanında, kısa masalları da bulabilirsiniz sitede. Siz de  çocuklarınızla birlikte masalların tadını çıkarabilirsiniz!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here