Kayak Malzemeleri Ve Çocuk Kar Pantolonu

0
kayak, kış, kar

 

Sonbaharın sonunda kendini göstermeye başlayan soğuk havalar kayak merkezlerinin açılmaya sayılı günler kaldığını işaret ediyor. Kayak ve snow board gibi spor, eğlence, macera gibi birçok unsuru bir arada toplayan bu sporların da tutkunu epey fazla! Kışın en güzel habercisi olan kayak sporunu bu zamana kadar denemediyseniz bu sporla tanışınca kesinlikle geç kalmış hissedeceksiniz. Peki bu sporun yarattığı beklentiyi karşılaması için nelere ihtiyaç var, bunları biliyor musunuz? Aslında yanıt çok basit: Kayak malzemeleri ve ekipmanlarının eksiksiz olması…

Kış sporu denince akla doğrudan gelen kayak merkezleri, bu sporun tutkunları kadar günübirlik turlarla gelen ziyaretçileri de ağırlıyor. Kayak merkezlerinde birkaç saatlik temel eğitimin ardından başlangıç seviyesinde kayma deneyimi yaşayan ziyaretçiler kayağın henüz çok küçük bir kısmıyla tanışmış olsa bile çok keyif aldıklarını belirtiyor. Yine de burada alınacak eğitimlerden önce kayağa hazırlanmak için, kayak pistinde karşılaşılacak sorunları en az indirmek için nelere ihtiyaç olduğunu bilmekte fayda var. Kayak malzemeleri başında ilk alınması gereken şüphesiz bir kayak takımı olsa da düşme gibi bir ihtimal de olduğundan aslında güvenliği maksimum seviyede tutacak ekipmanlara ihtiyaç var. Tabii ki bu ekipmanların başında kayak kaskı geliyor. Özel materyallerden üretilen kaskların darbe emici olmasının yanında soğuktan da sizi koruyacak olan kayak kaskları hem çocuklar hem de yetişkinler için temin edilmesi gereken ilk kayak malzemelerindendir. Hatta çocuklar için daha da önemlidir çünkü çocuk kar pantolonu ve diğer kıyafetlerin yalnızca güvenliği ve konforu sağlaması değil, bunları yaparken çocuğun hareket kabiliyetini etkilemesi gerekiyor.

kış, kar, çocuklar, kayak

Önemli kayak malzemeleri arasında yer alan bir başka ekipman ise kayak gözlükleridir. Bembeyaz karlarda kayak yaparken salınmak, yuvarlanmak çok keyifli olsa da güneş ışınlarının o beyaz örtüden yansıyarak gözleri kamaştırma ihtimali de var. Sadece bu kadar da değil, zemini net görememeye ve bu nedenle istenmeyen kazaların oluşmasına da gözlük kullanmadan kayak yapmak neden olabilir. Kayak güneş gözlükleri özel üretim malzemelerdir. Kırılmaya dayanıklı ve güneşin UV ışınlarına karşı korumalı özellikte üretilir.

Bunların yanında kayak botu da öncelik verilmesi gereken kayak malzemeleri arasındadır. Ayağı çok sıkmayan ama bol da olmayan kayak botları kayak takımıyla uyumlu olmalıdır. Bu iki ekipmanı aynı anda temin etmeniz daha doğru bir seçim yapmanıza olanak sağlayabilir. Eksiksiz bir kayak hazırlığı için kayak pantolonu, termal içlikler, kayak montu ve ihtiyacınız olan her şeyi tek çantada taşımanızı sağlayan kayak çantasına da ihtiyaç vardır.

Her yaşa ve cinsiyete uygun olan kayak sporu çocuklar için de en eğlenceli sporlardan birisi. Öyle ki kayak yapmak için sömestr tatilini sabırsızlıkla bekleyen çocukların sayısı en az kayak tutkunu yetişkinler kadar fazla. Çocuklar için kayak sporunun kişisel gelişimi, vücut gelişiminin ve dengesinin desteklenmesi, beden kontrolünün sağlanması, bacak kaslarını kuvvetlendirme ve hızlı hareket etme kabiliyeti kazandırması gibi birçok faydası bulunuyor.

Genellikle yapılan yanlışlardan birisi, kayağa giderken çocukların evde ebeveynleri tarafından kalın olduğu için yeterli olacağı düşünülen kayak kıyafetlerini giymesi. Güvenliği sağlama almak adına kask, gözlük ve bot gibi ekipmanlara verilen önem kadar çocuk kar pantolonu, termal içlikleri ve montuna da aynı derecede hassasiyet göstermek gerekir. Gelişim çağında olan ve kayak sporuyla vücut dengesini geliştirecek sporda çocuk kar pantolonu ve diğer kıyafetleri koruyucu fakat hava aldıran ve hareketi kısıtlamayan ürünler arasından seçilmelidir.

Buraya kadar bakıldığında hiç sorun gözükmüyor, yapılması gerekenler ve kayak için tamamlanması malzemeleri temin etmek oldukça kolay. Fakat özellikle küçük yaşta kayak sporuyla tanışan çocuklar ve vücut gelişimleri söz konusu olunca ürün seçimleri konusunda daha titiz davranmak gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz