Ek gıdaya geçerken

0
ayıcık ve bebek, pembe, bebek

 

Durun sakin olun, bebeğiniz sürekli anne sütü ya da mama almayacak; zamanı geldiğinde elbette ki; ek gıdalara geçiş yapacak. Bilinçli birer anne baba olarak mutlaka iyice okuyup araştırın, webde bir çok kaynak var güvenilir olanlara, bir uzmanın elinden çıkmış yazılara bakın ve ek gıda ile ilgili girişimde bulunun. Çocuğunuzla ilgili doneleri, teşhis ve tedaviyi kendi çocuk doktorunuzdan edinin. Ek gıdaya geçiş ile ilgili doktorunuza soru sormaktan kesinlikle çekinmeyin.

Ek gıda bir süreçtir ve kesinlikle zaman alacaktır. Bebeğinizi en iyi siz tanırsınız, ailenizin ihtiyaç ve isteklerini en iyi siz bilirsiniz. Birçok bebek ek gıdaya geçiş işaretlerini verir. Örneğin sizin yemeğiniz ile ilgilenir, ağzını şapırdatır, yiyeceklere uzanmaya çalışır, bu işaretleri takip edin.Ek Gıdaya Hangi Besinlerle Başlamalı?

İlk etapta bebeğinizi vereceğiniz, yiyecekler sebze ve meyve püreleri olabilir. Muhallebiler de verebilirsiniz. Glüten yani buğday ürünlerine karşı hassasiyeti olma ihtimali yüzünden birçok ülkede ilk muhallebiler pirinç unu ile yapılır. Bebeğinizin glüten hassasiyeti yoksa irmikli muhallebilere 8. aydan sonra geçebilirsiniz.

İrmik Mi Pirinç Unu mu, Sebze mi, Meyve mi?

İrmik, pirinç unundan daha besleyicidir. Sıklıkla pirinç unu ile egıdaya geçişte kullanılır.

Ek Gıdaya Geçişte Yoğurt Harika Bir Çözüm

Yoğurt ve kefir iyi birer ek gıdadır. İlk günlerden itibaren verilebilir. Kendiniz mayalarsanız daha da güzel olur.

 

süt

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz