Bebeklerde ve çocuklarda uyku problemi

 
Uyku hem yetişkinler, hem de bebek ve çocuklar için çok önemlidir. Büyüme ve gelişme çağındaki çocuk ve bebekler için elbette daha fazla önem taşıyor uyku. Uykusunu alamayan yetişkinlerde nasıl bir çok sıkıntı ortaya çıkıyorsa, bebek ve çocuklar içinde bir çok sorunu beraberinde getiriyor uykusuzluk.
 Hem sosyal hem de daha aktif bir yaşamın anahtarıdır sağlıklı bir uyku. Peki sağlıklı ve kaliteli bir uyku için bebek ve çocuklarda nelere dikkat edilmelidir.
En baştan bebeklikten başlayalım.
Bebeğinizin güzel ve rahat uyuyabilmesi için neler yapılabilir birlikte bakalım.
Öncelikle bebeğinizi yatağa uyanıkken bırakıp kendi kendine uyumayı öğrenmesini sağlamalısınız. Yani herhangi bir emme veya oyalanma aracı olmadan, sallamadan bebeğinizi uykuya alıştırmalısınız. Dilerseniz bebeğinizin yanına bir ayıcık, ya da oyuncak bebek bırakabilirsiniz.Sevdiği ve hoşlandığı bir oyuncak ya da nesnenin yanında olması onu rahatlatacaktır.
Korunaklı bir yatakta yün yatak ve yün battaniyede uyumaya alıştırmalısınız( Alerjik bir durumu yoksa)
Bebeğiniz uyuduktan sonra yerini değiştirmeyin.
Uyku saatleri konusunda hem bebeklerde hem de çocuklarda kararlı olmalısınız.Bazı sınırlar koyarak uyumaları gereken zaman dilimlerini belirlemelisiniz.
Uyumadan önce ninni söyleyebilir veya masal anlatabilirsiniz.
Bebek ya da çocuklarınızın uyuyacağı odanın ısısı ne çok sıcak ne de soğuk olmalıdır. Çocuklarınızı çok karanlık olmayan loş ve havalandırılmış bir odada uyutmalısınız.
Uyumadan önce çocuklarınızın ya da bebeğinizin aç olmadığından emin olmalısınız. Bir de gece uykusunu kaçıracak yiyeceklerden, özellikle çikolatadan uzak durmasını sağlamalısınız.
Genellikle gece uyanmaları sırasında bebeğin ağlamasına yanıt olarak, anne-babanın çocuğun yanında bulunması onun endişesini azaltacağından yanında kalabilirsiniz bir süre.
Anne-baba çocuğun yatağının yanında oturarak, ona dokunarak veya yanına uzanarak uyumasına yardımcı olabilirler..
Başka bir yazıda daha görüşmek dileğiyle.
Sevgiyle kalalım.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz