Enerji tasarrufu çocuklara nasıl anlatılır?

2
Ülkemiz kaynak çeşitliliği bakımından oldukça zengin olmasına rağmen enerjide dışa bağımlı durumda. Bu konuda en geniş kullanım alanına sahip enerji kaynağımız ise tahmin edeceğiniz gibi elektrik.
Üretimi ve dağıtımı için gereken yüksek maliyetli yatırımların yanı sıra arzdan fazla talep olması da elektrik fiyatlarının yüksek olmasının temel sebeplerinden.
Son yıllarda tüketicilerin gündemine giren ‘serbest tüketicilik’ sayesinde indirimli elektrik kullanmak mümkün olsa da asıl gereken tükettiğimiz elektriğin kıymetini bilmek. Bir başka deyişle enerjimizi verimli kullanmak ve tasarruf etmek.
Ülkemiz ve yarınlarımız için enerjimizi verimli kullanmak ve bunu çocuklarımıza da öğretmek zorundayız. Peki çocuklara enerji tasarrufu nasıl anlatılır hiç düşündünüz mü?
Bizim evde ikizlerin her birisinin bir görevi var. Birisi su bakanı, diğeri elektrik bakanı! Su ve elektrik konusunda onlarda tasarruf bilinci oluşturmak ve daha da geliştirmek için neler yapabiliriz diye internetten araştırma yaparken   https://www.enerjisa.com.tr/  sitesinde karşıma ‘enerjini koru’ diye bir proje çıktı. Girişte bizi karşılayan tasarruf modu çocukların çok ilgisini çekti.

Şöyle diyordu notta: ‘Tasarruf Modu ile cihazınızın ekran parlaklığını optimum seviyeye düşürüp, daha az enerji harcar ve böylece enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.’

 Enerji tasarrufuyla ilgili bir site için çok etkili bir uygulama olmuş.
Siteye ortalama elektrik faturanızı girdiğinizde yaşadığınız şehirdeki tüketicilere göre durumunuzu görebiliyorsunuz.
Ailece enerji tasarrufu konusunda bilinçli olduğumuz için mutfak, ev eşyaları ve iklimlendirme cihazlarıyla ilgili mini bir testte de haliyle alkışları hak ettik!
Enerjimizi daha verimli kullanmak için bize önerilen ipuçlarını da not ettik. Testin sonunda e-posta adresimizi yazarak sürekli güncellenen tasarruf önerilerini istedik. Çocuklar ve bizim için çok eğlenceli ve eğitici bir etkinlik oldu.
Unutmadan bu testi yaptıktan sonra siz de isterseniz sonucu sosyal medya hesabınızda paylaşıp arkadaş çevrenizin bilinçlenmesine katkıda bulunabilirsiniz. Enerjimizi ve geleceğimizi koruyalım.
 

 

 

 

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz