Yaşlılık nedir?

0

 

İkiz annesi olmak zordur ama her zaman söylediğim gibi sevgi varsa işin içinde her yaşanılan sıkıntıyı çekmeye değiyor.
Geçtiğimiz gün anneannemiz bizi ziyarete geldi. Annemin ikizler ile ilişkisinin boyutu inanılmaz farklı ve çok özel.
Aralarında geçen sohbete kulak kabarttığımda duyduğum sözler beni çok etkiledi. Birlikte yatağa giren üçlü birbirlerine sarılmışlar, koklaşıyorlardı. Oğlum “-Anneanne sen bize çok güzel, sevgi dolu bakıyorsun. Her istediğimizi yapıyorsun, masal anlatıyorsun, kek yapıyorsun büyüdüğümde sen yaşlanacaksın ya! bende sana kek yapacağım” dedi.Biz çok şanslıyız anneannemiz sağlıklı ve  erkek kardeşim ile birlikte yaşıyorlar. Kocaman bir ev ve kocaman bir bahçede. Canı sıkıldığında da bize gelip bizimle kalıyor.

Yaşlılık nedir?
Yaşlılık, aslında yaşam sürecinin çocukluk, gençlik ve erişkinlik gibi doğal bir dönemidir. Ama yine de yaşlılar çevreye çok fazla uyum sağlayamaz ve bir çok kronik rahatsızlığa sahip olurlar. Bu da onların daha fazla ilgiye ve bakıma ihtiyaç duymalarına sebep olur.

Onlar sohbet ederken aklıma aile dostlarımızdan birinin annesi geldi.Eşini kaybeden teyze evinde, yalnız bir hayat sürüyor. Oğlu yurt dışında kızı ise tüm gün çalışıyor ve oldukça yoğun bir işi var.

Akşama kadar evde yalnız kalması kızını son derece üzüyor. Zira tek başına bir çok ihtiyacını karşılamakta zorlanıyor. Bu bağlamda evde doğru beslenip, beslenmediğini, ilaçlarını düzenli alıp almadığını bilmemek kötü bir duygu olsa gerek ki; bakımevi alternatifi düşündü. Daha kaliteli ve konforlu hatta keyifli bir zaman geçirmesi için güvende olduğundan emin olmak için sonunda bir bakımevi buldu. İsmi de oldukça sempatik. Aileden Biri bu konuda oldukça geniş bir içerik hazırlamış yaşlı bakımı için burayı  bulması onun için büyük şans oldu. Hem annesi hem de kızı şimdi çok daha mutlu.
Başka bir yazıda daha görüşmek üzere.
Sevgiyle kalalım!

 
 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz