Kar yağınca bebekler nasıl giydirilmeli?

1
soğuk
İstanbul ve tüm yurtta havalar çok soğuk, kar yağışı ve soğuğun biz yetişkinleri bile çok fazla etkilediğini düşünürsek bebek ve çocukları daha fazla etkileyeceği aşikar. Soğuk hava, sert rüzgar bebek ve çocukları birçok sağlık sorunu ile karşı karşıya bırakıyor.Özellikle  bebeklerin çok kolay ısı kaybedebileceklerini düşünürsek,  soğuğa karşı daha dikkatli olunması gerekmektedir.

Peki kış aylarında ve kar yağınca bebekleri, çocukları nasıl giydirmeliyiz?

Karlı havalarda dışarı çıkıldığı zaman siperli bir şapka ile bebeğinizin ya da çocuğunuzun yüzü korunmalıdır.

Mutlaka kulakları örten bir şapka , eldiven, kalın çorap ve botlar giydirilmelidir.

kuş tüyü tulum

Kuş tüyü tulum gibi giysilerde küçük bebekler için uygun olacaktır. çünkü; kuş tüyü ısıyı korur ve soğuğu geçirmezler.

Genellikle fanila gibi ince bir pamuklu giysi üzerine kalın yünlü bir kazak giydirilir. Oysa tek kat kalın giysi yerine üst üste pamuklu, yumuşak ve vücudu saran ince giysiler giydirildiğinde aralarındaki hava tabakası bebeği üşümekten korur. Dışarı çıkıldığında bu giysilerden en üsteki yün olduğunda daha iyi korur. Ortam sıcaklığı değiştiğinde gerektiğinde bir kat azaltılır veya artırılır. Bu yöntem ile bebeği sıkan, ağırlaştıran kıyafetlerden bunalması engellenir.

Arabayla dışarı çıkıldığında aşırı ısınmayı önlemek için şapka ve üstündeki giysilerden bir katı çıkartılabilir ya da araba serinletilir. Eğer otobüs gibi toplu taşıma aracında ise elbisesinin bir kısmını çıkartılabilir.

Rüzgarlı bir havada dışarı çıkıldığında, bebeğinizin ya da çocuğunuzun  rüzgara maruz kalacak bölgelerini iyice kapatmalıyız ve narin cildini rüzgara karşı korumalıyız.

Bebek arabası ile dışarı çıkıldığında arabanın içine koruyucu ve soğuğu önleyici bir örtü ve bebeğin üzerine de ayrı bir battaniye örtülmelidir. Ya da bebek arabalarında kullanılan zarf gibi giysiler giydirilebilir. Yağmurlu, rüzgarlı havalarda arabanın koruyucu rüzgarlığı kullanılmalıdır.

Eğer bebeğiniz yürüyebiliyorsa ayakkabısının botunun su geçirmediğinden emin olmalısınız.

Kış aylarında doğan bebekler üşümemesi için sıkı sıkı giydirildiğinden yaşamlarının ilk aylarında güneşle tanışamaz. Oysa güneş ışığı aracılığıyla vücutta aktif hale gelen D vitamini, kemiklerin gelişimi için önemlidir. Bu nedenle, havanın güzel olduğu günlerde kolları ve yüzü açık kalacak şekilde mutlaka 15 dakika da olsa güneş ışığına çıkartmalıdır.

Soğuk havada ısı üretimi için daha çok kalori gerekir. Öğünlerinde kalori miktarı biraz artırılabilir.

 

 

 


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

1 Yorum

  1. Kar yagsin yagmasin hava sicakliliklari düstügü zaman mutlaka bebkler sogan dedigimiz tarzda giydirilmali ,yani bedeni saran ama icerde tek tek cikan pamuklu hirkalar, boadyler ve uzun kollu sweatshirt seklinde , yine bas önemli vücut isinin cogu yetiskinlerde de basdan kaybedilir ve tabii asla evleri hamam gibi isitmiyoruz ideali 20 C° GECE UYURKEN UYKU TULUMU BEBEKLERE COCUKLARA YINE PAZEN PIJAMLAR VE CORAPSIZ ODAYI ASIRI ISITMADAN BATTANIYE ILE .MUTLU GECELER ! :)))

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz