REÇEL YAPMANIN PÜF NOKTALARI

5

Herkese merhaba;
Yaz mevsiminin son ayında olduğumuza göre ufak ufak kış hazırlıklarına başlıyoruz demektir. Ben de her Türk kadını gibi reçel ve marmelat yemeyi de yapmayı da çok seviyorum. Bazen reçel yapmak çok zormuş gibi anlatanlara ayrıca teessüflerimi sunuyorum. Zira yapmayı bilmeyenler korkuyor bu duyumdan sonra. Hiç de zor değil çok kolay. Siz de evinizde istediğiniz meyveler ile katkısız ve doğal reçellerinizi kendiniz yapabilirsiniz .  Elbette reçel yapmanın bazı püf noktaları var onları da sizlerle paylaşacağım.

Şimdi tam zamanı olan mürdüm eriği reçelinden başlayabilirsiniz isterseniz. Geçtiğimiz yıllarda blogda yer verdiğim  yazımda mürdüm eriği reçeli tarifini bulabilirsiniz. Hem ucuz bir meyve hem de çok lezzetli oluyor reçeli.

Reçel için en önemli detay taze, olgun ve sağlam meyveler kullanmanızdır. Çürük meyve olmamalı içinde bir tane bile:)
Reçel yaparken mutlaka bir tahta kaşık kullanın ve taşmaması için içine  bir tatlı kaşığı tereyağ atın.

Kayısı ya da şeftali reçeli yapacaksanız daha az şeker kullanmalısınız. Çünkü bu meyveler zaten şekerli olduğu için vişne , erik gibi meyvelerde kullanılan şeker miktarından az şeker koyabilirsiniz.
Eğer reçelinizi kışa saklayacak ve hemen tüketmeyecekseniz, reçel piştikten sonra ocağın altını kapatmadan 5 dakika önce limon sıkmanız gerekecektir.

Reçelin olup olmadığını anlamak için iki yöntem kullanıyorum ben. Birincisi bir çay tabağına iki tatlı kaşığı kadar reçel koyun ve soğumasını bekleyin. Soğuduğunda kıvamına bakın istediğiniz kıvamda ise ocağın altını kapatabilirsiniz. Ya da su dolu bir kaseye damlatın, dağılmıyorsa reçel olmuş demektir.

Reçelinizi iyice yıkanmış kuru ve kapağı sağlam bir kavanoza koyarak , güneş görmeyen serin bir yerde saklamalısınız.
Afiyetle tüketmeniz, sağlıklı bir kış geçirmeniz dileğiyle.
Sevgiyle kalalım!

 

 

 

 

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz