Diş çıkaran bebeklere ne yapılmalı?

0
Bebeğiniz doğar ve bir çırpıda siz uykusuz gecelerin bıraktığı etkiye yeni alışmaya başlamışken büyür. Bir de bakmışsınız diş çıkarıyor. Ağzından sular akıyor, ateşleniyor, mızmızlanıp huysuzlanıyor. İştahsız oluyorlar, uykuları daha da düzensiz oluyor, ellerini ısırıyor vs. vs. İşte bu durumlarda anneler çok zorlanır . Hele de ilk çocuk ise tecrübesiz olduğundan ne yapacağını bilemez.
Peki diş çıkaran bebeklere, çocuklara ne yapılmalı?
Nasıl rahatlaması sağlanmalıdır?
Bazı bebeklerde diş çıkarma çok kolay olurken bazılarında tam bir kabus olabiliyor. Bebekler 6. aydan 10. aya kadar ilk dişlerini çıkarmaya başlar genelde.
Bebeğiniz diş çıkarıyorsa, sürekli bir şeyle çiğnemek isteyecektir. Ona soğuk, temiz çiğneyebileceği besinler verebilirsiniz.
bebek diş
Bu bir salatalık olabilir, havuç ya da muz olabilir. Mevsimine göre yeşil soğanın beyaz kısmı olabilir. Bu onu rahatlatacak ve oyalayacaktır. Bebeğiniz küçük olduğu için yanında olun ve nefes borusuna bir şey kaçmamasına dikkat edin. Ellerinizi iyice yıkayarak bebeğinizin diş etlerine masaj yapabilirsiniz.
Bebeklere bu dönemde diş kaşıyıcı alınacak ise ürünün, boyasız, bebek sağlığına zarar vermeyecek yapıda bir ürün olmasına dikkat etmelisiniz. Hiç biri işe yaramıyor ve bebeğiniz huzursuzsa ağlıyorsa ve ateşi varsa, doktorunuzun verdiği bir ağrı kesiciyi verebilirsiniz.
Sevgiyle kalalım!
 

 

 

 

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz