Hıdırellez nedir, nasıl kutlanır?

1
Harrem Gül Mayası

 

Çocukluğunu İzmir’de geçirmiş biri olarak Hıdırellez ile ilgili çok şirin anılarım var.
Küçük bir kız çocuğu iken; Mayıs ayının ilk haftasında ,gidilen piknikler, ağaçlara kurulan salıncaklar, şenlikler, ve neşe dolu bahar bayramı diye bildiğim muhteşem keyifli günlerdi.

Peki Hıdırellez nedir?
Hıdırellez ne zaman kutlanır?
Hıdırellez de neler yapılır?
Bunlardan bahsetmek istiyorum sizlere bu gün.

Ben bilirdim ki; Hıdırellez gelmiş ise, yaz gelmiş demektir. Çocuk aklı işte; okullar kapanacak, sokakta oyunlar oynayacak ve o gün dilediğim tüm dilekler gerçek olacak sanırdım. Çocuk ne diler? Elbette bir oda dolusu oyuncak, çikolata ve şekerlemeler. 80 ‘li yıllarda bunlar çok değerli istekler idi. Her elimizi attığımızda dolapta dondurma, çekmecede çikolataların olmadığı dönemler. Sokaklarda oyunlar oynadığımız, sıcak arkadaşlıkların olduğu tabletlerin olmadığı yıllardı o yıllar.

İnanışa göre Hızır adlı bir velinin kurak bir yerde oturması ve oturduğu yerin yeşermeye başladığı Hadislerde bildirilmiştir. Yine aynı günde İlyas Aleyhisselam’ın  Hızır Aleyhisselam ile buluşmasından kaynaklı olarak , günümüze HIDIRELLEZ olarak gelmiştir. Sıcakların, müjdecisi, yazın gelmesi anlamında her yıl şenliklerle, pikniklerle, eğlencelerle yeşil alanlarda, su kenarlarında kutlanmaktadır…

İnsanlar akşamdan dileklerini kağıtlara yazar, gül ağaçlarının dibine gömerler, sabah ezanı ile uyanır ve dileklerini koydukları gül ağacının dibinden alırlar. Böylece dileklerinin gerçekleşeceğine inanırlar.

Bazıları da gül ağacının dibine dileklerini resmederler, gül dalına dileklerinin gerçekleşmesi için kırmızı kurdele bağlarlar.

Ateşler yakılır ve ateşin üstünden atlayarak eğlenirler.

Hz. Hızır ve Hz. İlyas’tan Allah’ın sevgili kulları olarak bahseden dini kaynaklar, bu yıl 5 Mayıs Perşembe günü kutlanacak, Hıdırellez ile ilgili bilgi vermemektedir.

 

 

 

 

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz