Beden dili ve mimikler

0
mimik dili
 
 
Beden dili ve mimiklerin hayatımızdaki etkisi tartışılmazdır. Beden ve mimik dilini kullanarak kelimeleri ve cümleleri daha etkin kullanabiliriz. Sosyal hayatımızda ve iş hayatımızda başarıyı çokça etkileyen beden ve mimik dili ile ilgili bakalım Ayşen Laçinel neler aktarmış. Her zaman bir profesyonelden uzmanlık alanına ait bilgileri dinlemek beni heyecanlandırmıştır. Haydi okuyalım birlikte:)
Beden dili ve mimiklerin yaşamda ‘sihirli’ etkisinin olduğunu kaydeden Ayşen Laçinel, sözcüklerin etkisinin %7; ses tonu-tonlama-vurgunun etkisinin %37; beden dili-mimiklerin etkisinin %56 olduğunu anlattı.
Beden dili ve mimiklerin bilinçli kullanılmasının hem yaşamda, hem iş hayatında başarıyı getirdiğini ifade eden Ayşen Laçinel, şunları söyledi:
“Beden dili tüm duygu ve düşüncelerimizi ifade eder. Davranışlar, kelimelerle desteklenmezse, diğer bir değişle söylendiği gibi davranılmıyorsa, bir güvensizlik algısı oluşur. Sözcüklerin, ses tonu-tonlamanın ve beden dilinin aynı ritimde olması gerekir” dedi.
Peki Beden dili ve mimikleri kullanmanın 5 kuralı nelermiş?
beden dili

 

1)Kendini tanıyacaksın, öz algını bileceksin.
2)Seni, çevrenin nasıl algıladığının farkında olacaksın.
3)Öz algınla, algılanan algın arasındaki farkı göreceksin ve tutarlı olmak için çalışacaksın. Öz algınla, algılanan algını tutarlı hale gelmelidir.
4)Beden dili, jest ve mimikler ile sözcüklerinin, eş zamanlı ve doğru kullanılmasını öğrenerek, özü sözü bir olacaksın ve tercih edileceksin.
5)Hedefini belirleyeceksin.
Sevgiyle kalalım!
 

 

 

 

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz