Neden antibiyotik kullanmayalım ki?

6

Kim derdi ki; yıllardır en iyi iyileştirici olarak bildiğimiz antibiyotiklerin tam bir felaket olduğunu. Dünyada herkes bazı bakteri türlerinin mutasyona uğrayarak antibiyotiklere karşı dirençli hale geldiğini konuşuyor. Hala böyleyken en küçük ateşte, gripte antibiyotik kullanan bizlerin düştüğü hali bir düşünün…

 Peki antibiyotik nedir? Biz neden antibiyotik kullandık bu zamana kadar?

Bakteriyel hastalıkları iyileştirmekte kullanılan önemli ilaçlardır antibiyotikler. Biz öyle bilirdik en azından.Bazı bakterilerin çoğalmasını önlerken ,bazı bakterileri de öldürüyor.

Ya ölenler iyi bakterilerse ne olacak peki?

Burada iş doktorunuza düşüyor. Eğer doktorunuz tam olarak hastalığınızı teşhis etti ve hangi bakterinin sizin hastalığınıza neden olduğunu bilirse size tek bakteri türüne karşı etkili bir antibiyotik verir . Bu ilaçlar diğer yararlı ya da zararlı bakterilere saldırmadıklarından dolayı tedavinizde kullanılmak üzere en iyi ilaçtır.

Diyelim doktorunuz hangi bakterinin hastalığa sebep olduğunu anlayamadı ve size bir çok bakteri türüne karşı etkili bir antibiyotik yazdı işte durum burada kötüleşiyor. Çünkü; bir çok bakteri türüne karşı etkili bir antibiyotik yararlı ve zararlı diğer bakterileri de öldürüyor.

Türkiye, Yunanistan, Fransa, Belçika,İtalya en çok antibiyotik kullanan ülkeler arasındaymış.
 Üzülerek söylüyorum ki; Türkiye ilk sırada:(
Yediklerimize, içtiklerimize dikkat etmeli, hastalık çözümlerinde,bilmediğimiz ilaçlara yönelmeden önce  beslenme biçimimize dikkat etmeliyiz.
Özellikle çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendiren, sindirim sistemini koruyan gıdalara eğilmeliyiz.
Sağlıkla kalalım!

 

 

 

 

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

6 YORUMLAR

  1. Eşim mümessil ve çocuklar hasta oldumu dr hemen götürmez bu işin içinde ve güvendiği tek bi dr yok. MümessiL doktorla anlaşmış bir işini gördürüyor oda mümessile jest olarak o gün önüne gelene o mümessilin ilacını yazıyor ve boyle adamlardan bizi ve cocuklarımızı iyilestirmeleri için medet umuyoruz. Tabii ki işini çok iyi yapanıda vardır ama bulabilmek mesele…

    • Ben ikiz annesiyim mümkün olduğunca kullanmamaya çalışıyorum ama doktor verince elden bir şey gelmiyor. Düzenli ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları çok önemli hem çocuklarda hem yetişkinlerde.

  2. Şimdi çocuklara hemen yazılmıyor hatta çoğu Dr özel uyarı yapıyor ama benim çocuklarım özelikle büyük oğlum 7yaşına kadar mütemadiyen antibiyotikle büyüdü diyebilirim Bademcikleri sorunluydu aldırıp kurtulduk rahat ettik .O yıllar da çocuklara ilk yazılan ilaçtı:((

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz