Çocuğum okula ne zaman alışacak?

16
ilkokul çocuğu
 
Okullar açıldı açılmasına, ilk telaşlarda bitti, ilk heyecanlar azaldı.
Peki sizin çocuğunuz okula alışabildi mi? 
Yoksa hala uyum sorunu yaşayanlardan mısınız?
Eğer öyle ise 1 ay daha sabredin.Bu süre içerisinde çocuğunuz ile iletişiminizi kuvvetlendirip ona güven dolu sözler söyleyin. Destekleyin, hatalarını yanlışlarını dikkatli bir şekilde düzeltin. Kendine olan öz güvenini geliştirecek cümleler kurun.
 
 “Herkesin çocuğu öyle mi ya  bir de sana bak” gibi başkaları ile kıyaslayacak cümlelerden kaçının.Eninde sonunda okuyacak yazacak ve öğrenecekler. Okuldan  soğutmayın ve siz de başkalarının çocuklarını dikkate alıp çocuğunuzun da aynı performansı göstermiyor olmasından kaynaklı strese girmeyin! Sonuçta ana sınıfından oyundan, eğlenceden bir anda uzaklaşıp sorumluluk denizin içine girdi bu çocuklar.Onlar için de kolay değil elbette.Kaygı duyması ve uyum sürecinin zorluğu normal.
 
Çocuğunuz sosyal ise kolay ilişki kurabiliyorsa kolayca okula uyum sağlayacaktır. İlşki kurmakta ve arkadaş bulmakta zorlanıyorsa, çekingen ise okula uyumu biraz zaman alabilir.Sabırlı olun.
 
Unutmayın çocuğunuza güvenmeniz ve evde rahat ve huzurlu bir aile sunmanız çocuğunuzun okuldaki başarısını yüksek oranda etkiliyor.
Bir de asla ve asla okul ve öğretmeni hakkında olumsuz bir şeyi çocuğunuzun yanında konuşmayın!
 
 

 

 

 

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

16 YORUMLAR

  1. benim oğlum çok çabuk alışmıştı ama öğretmen ve arkadaşlarının da çok büyük katkısı oldu bunda hepsi birbirini çok sevdi okula gitmek için can atarlardı..

  2. benim büyük kız da bu konuda sıkıntım var öğretmeni sürekli okul ciddiyetinde olmadığını söylüyor:( sanırım 3 sene ana sınıfına gittiği için olabilir:) bende yorgun eve gidince sayfalarca el yazısı ödevini beraber yapıyoruz ve yapamadığında elimde olmadan sinirleniyorum aslında sabırlı olmak lazım ama bebek li ve çalışma hayatında olunca büyük kızla ilgilenmek daha zor oldu maalesef:(

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz