Argan Yağı nedir?

16
Bir argan yağı furyasıdır gidiyor.Sıkça duyar olduk adını değil mi? Peki hiç merak ettiniz mi ?
Nedir bu argan yağı?
Nerede yetişir?
Nasıl bir bitkidir?
Bende bu soruların cevabını sizlere sunmak için bu yazıyı hazırladım.Dilerim beğenirsiniz.
Hep zannederdim ki, argan bitkisi, çalılık ya da küçük ağaççıklarda yetişen bir bitki türü.
Ama öyle değilmiş, Fas’ın güneydoğusunda kocaman bir ağaçta yetişiyormuş meğer.150 -200 yıl yaşayan ağaçlar varmış. Argan yağı da bu ağacın meyvelerinin çekirdeğinin içindeki yağ oluyor.
Ağaçlar zarar görmesin diye meyvelerin yere düşmesi beklenir ve o şekilde toplanır. O yörede yaşayan kadınlar topluyor bu meyveleri bu da bir iş kaynağı oluyor yöre insanına.
Peki gerçek ve doğal argan yağı nasıl olur?
Soğuk pres yöntemi ile elde edilen bu yağ berrak ve parlak sarı renktedir.
Deri içine çok hızlı nüfuz eden bir antioksidandır .Hücre gelişmesine ve büyümesine yardımcı olan bu bitki adeta bir mucize. Daha önce Arganera markası dışında ,çok da ünlü bir markanın ürününü kullandım. Arganera’yı ilk aldığımda kokladım çünkü, argan yağı güzel kokan bir yağ diye bilirdim; buna neden olan diğer markaların kokuları idi. Arganera doğal olduğu için hiç kokmuyor ve rengi çok saydam. Çok az bir miktar kullanmanız kafi oluyor. Şişe fısfıslı olduğu için de ziyan olma ya da fazlaya kaçma sıkıntısı yok.
Cildiniz için kullanmak isterseniz avucunuzun içine biraz alıp nemlendirici sürerken nasıl masaj hareketleri ile uyguluyorsanız bunu da o şekilde uygulayabilirsiniz. Çok hızlı emiyor cilt bu nedenle yağ hissi uçup gidiyor.
Saçınız için kullanacaksanız 2-3 damla avuç içine alın temiz saça ve hatta saç derisine masaj yaparak uygulayın bir havluya sarıp 45 dakika 1 saat arası bekletip yıkayabilirsiniz.
Ben saçlarımı yıkadıktan sonra 2-3 damlayı  avucuma alıp saç uçlarına sürüyorum ve tekrar yıkamıyorum.
Kullanım tercihi size kalmış ben ürünü çok beğendim ve 10 puan verdim. Sizde denemek isterseniz Arganera sitesini ziyaret edip sipariş verebilirsiniz.
 

 

 

 

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

16 YORUMLAR

  1. Ben de arganı arkadaşım sayesin de tanımıştım ama bir ağacın meyvesi olduğunu bilmiyordum:)
    organik ürünler satıyor arkadaşım el ve yüzde de özellikle de kuru ciltler de mükemmel sonuçları var ipek gibi yapıyor. Benim cildim yağlı ile normal arası bu yüzden sıkıntım yok ama kız kardeşim ve gelin kızımın ciltleri çok kuru kız kardeşim yurt dışın da her geldiğin de 2-3 şişe alır gider. Ben de gelin kızıma aldım o da çok memnun.
    Saçım için arganlı şampuan kullanıyorum yağ nokta kadar da olsa bana fazla:)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz