Anneler babalar ilkokula başlamaya hazır mısınız?

4
okul

 

Şimdi başlığı görenler , bu kadın ne diyor demiştir eminim.
Şöyle bir gerçek var ki; ilkokula başlayan çocukların ebeveynleri de yeniden okula başlıyor.
Heyecan, kaygı, endişe, korku siz ne hissederseniz çocuklarınız da onu hissediyor unutmayın.
 O yüzden tekrar soruyorum !
Anneler babalar ilkokula başlamaya hazır mısınız?
Bir çocuk okula başlıyorsa, hem ailesi hem de çocuk için önemli bir başlangıca adım atılıyor demektir.Her ebeveyn gibi ben de ikizlerin okula başlayacak olmasından dolayı son derece heyecanlıyım.
 3 yılllık bir  kreş deneyimleri var bu nedenle okuldan korkmuyor ikizler. Bizim çocukluğumuzdaki gibi anneden babadan ilk ayrılış mecreası değil okul onlar için.
Sadece endişelerinin olduğunu anlıyorum, yaptığımız küçük sohbetlerden.
Bunu şu şekilde değerlendirebiliriz, sorumluluk alma, kurallara uyma, ödev, ders, büyüme anlamı taşıdığı için çocuklara göre biraz ürkütücü geliyor. Ne de olsa oyun yok, eğlence yok, ciddi bir başlangıç onlar için okul.
Ailesi yanında değil, neler yaşayacağını tam olarak da bilmediğinden çocuklar yoğun kaygı ve endişe yaşayabilirler.
Bunun okul korkusu olduğunu hepimiz biliyoruz ve bunun okula gitmek istememe, okulu sevmeme gibi etkileri olmasın diye biz anne babalara çok iş düşüyor. Bizim okul ile ilgili söylediğim her cümle şu an onlar için çok önemli.Çocuklarımızın okula uyumu için okul hakkında yapılan konuşmalarda çok dikkatli olmalıyız.
Öğretmen kızar, ceza verir, çok ödevin olacak oyun yok, gibi çocuğu ürkütecek cümleler kurmamalıyız. Okulu sevdirecek, özel çocukluk anılarınızdan bahsedebilirsiniz mesela…
ikinci yazımızla devam edeceğiz, şimdilik hoşçakalın!

4 YORUMLAR

  1. biz o devreyi o kadar kolay atlattık ki inanamamıştım çok çabuk alıştı ve çok sevdi okulunu arkadaşlarını öğretmenin de etkisi büyük tabi bunda :-)) umarım seninkiler de kolayca adapte olur seni üzmezler canım.. sevgiler..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz