Annem en çok kimi seviyor?

18

 

İkiz annesi olmanın gurur verici ve çok özel bir duygu olduğunu hep söylüyorum.
Tekrar belirtiyorum, muhteşem bir his.Ama gelin görün ki; aralarındaki kıskançlık dialoglarını bir duysanız,
şaşar kalırsınız.
-Annem en çok beni seviyoooor!
 -Hayır sen onu üzüyorsun beni daha çok seviyooor!
Bir kız bir erkek olunca paylaşımlarımız farklı oluyor elbette kızımla takıp takıştırıyoruz, alışveriş yapıyoruz, saçımızı yapıyoruz, kuaföre gidiyoruz.Ama oğlumla paylaşacak elbette konularımız daha az bu nedenle kıskanan taraf hep oğlum oluyor.Kıskanan taraf elbette kıskandığı kişiye karşı öfkeli ve daha agresif davranıyor. Kızım ve oğlum sürekli bir didişme halindeler.Hep adil olmaya çalışıyorum ve oğlum ile de vakit geçirmeye çalışıyorum. Onun sevdiği şeyleri birlikte yapmaya çalışıyorum ama kızım mizacı gereği çok daha baskın karakterli, okulda da evde de bu hep böyle.Bu nedenle oğlum genelde öfkeli oluyor kardeşine karşı.
Öfkeli olduğunda, öfkesinin geçmesini bekliyorum sakin kalarak(çok kolay olmuyor elbette) konuşarak onun anlayacağı kelimeleri seçerek sakinleştirmeye çalışıyorum.
İkisinin de benim çocuğum olduğunu ve ikisini de ayrı ayrı çok sevdiğimi belirtiyorum. Sevildiğini duymak her birey gibi çocukları da mutlu ediyor.Ama ile başlayan cümleleri çok kullanmamaya gayret ediyorum çünkü; ama’lı cümleleri çok sevmiyorlar.
Kardeşine zarar verdiğinde ise tavrım net oluyor.
-Kardeşine vuramazsın ona zarar vermene izin veremem , kimsenin ikinize de zarar vermesine izin vermem.Siz benim çocuklarımsınız ve ben sizi korumak zorundayım.Sende kardeşini korumak zorundasın o da seni…
-Öfkelendiğinde zarar vermek yerine konuş kardeşinle ve ne istediğini anlat diyorum.
Oğlum kendini ispat etme çabasında, ön plana çıkmak ve kendini bir birey olarak daha fazla farkettirmeye çalışıyor.
Ortak yapılabilecek görevleri paylaştırmaya başladım  ben de.Evde çamaşırlar katlanırken herkes kendi çoraplarını kendi çekmecesine kendisi yerleştiriyor. Birlikte ebru yapıyoruz, çiçekleri suluyoruz, alışveriş yapıyoruz, alışveriş arabasını oğlumun kullanmasına izin veriyorum markette bu çok hoşuna gidiyor.Oğlumdan bir şeyi yapmasını istediğimde önce kızım koşarak o görevi üstlenmeye çalışıyor , bu durumda ben kardeşinden istedim tatlım teşekkür ederim dediğimde beni anlıyorlar artık.
Yavaş yavaş büyüyorlar , daha rahat iletişim kurabiliyoruz.
Bu da beni son derece mutlu ediyor.

18 YORUMLAR

  1. Çok şekerler yaaa:) ikiz olsun olmasın bu hep var canım bunu yaşamadım diyen kişi ya yoktur yada çok istinadır:))))
    yaklaşım ve bulduğunuz çözümleri sevdim çok da doğru bu tavrınız onların bir birlerine kaynaşmasını sağlayacaktır.
    Güzellikleriniz daim olsun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz