Bahar temizliği yapacaklara püf noktaları

2
 
Havalar ısınmaya başladı, kış bitti, kabanlar, kazaklar, kalın kıyafetler yerini daha ince kıyafetlere bıraktı. Dolap temizliği ile başlayan işler evi dip köşe temizleyip, kışlıkları kaldırmaya kadar uzanıyor. Bahar temizliği kolay değildir.Bazen odadaki eşyaların yerini değiştiririz bir anda niyetimiz sadece evi temizlemek varken aklımızda.Şimdi sizlere bu yazımda bahar temizliği yaparken sıklıkla işime yarayan püf noktalarını anlatacağım.
Dilerim işinize yarar.
 
Önce yerleri silerken parkelerinizin pırıl pırıl olmasını sağlayacak bir önerim olacak. Yerleri sileceğiniz suyun içine biraz sirke koyarak karıştırıp yerleri o suyla sildiğinizde parkelerinizin parladığını ve tertemiz olduğunu göreceksiniz.Sirke çok faydalı bir besindir. Bunu camlarda da kullanabilirsiniz. Cam silerken 2 litre suya 1 çay bardağı sirke koyarak camlarınızı silin parlaklığına inanamayacaksınız.Camda leke kalırsa bez değil gazete kullanırsanız lekelerden kolayca kurtulabilirsiniz.
 
Duvar kağıdı kaplı duvarlarınız varsa, duvarlardaki lekeleri ve kalem izlerini kimyasallar yerine silgi ile temizleyebilirsiniz..Eğer saten silinebilir boyalı duvarlarınız varsa, bu duvarların temizliğine yukarıdan aşağı silerek değil aşağıdan başlayıp yukarı doğru silerek lekelerden kolayca kurtulursunuz. Yukarıdan silmeye başladığınızda aşağı damlayan sular ve deterjanlar leke oluşturacağı için aşağıdan başlayarak bunu önlemiş olursunuz.
 
Temizlik yapıyorsunuz ve eviniz mis gibi koksun istiyorsunuz o zaman ne yapıyoruz?, en sevdiğimiz fresh bir parfümden 3-4 damla yer silme suyuna ve toz alma suyuna ilave ediyoruz. Göreceksiniz eviniz mis gibi kokacak, üstelik de uzun süre bu koku kalacaktır evinizde.
 
Dolaplarınızı sildiniz.Bahar kıyafetlerini astınız ama o da ne dolap kokusu!
Bi parça pamuk alıp sevdiğiniz bir kolonya ile ıslatın bir çay tabağının içine koyup dolabınıza yerleştirin. Ertesi gün dolabınız harika kokacaktır.
 
Halıda lekeler varsa ve çıkmıyorsa, lekelerin üzerine sirkeli su dökün ve bekleyin. Belli bir süre sonra leke yumuşamış olacaktır. Lekenin üzerinden bir bezle bir kaç kere geçip, durulayın, lekenin yok olduğunu göreceksiniz.
 
Koltukların ü<zerine nemli bir bez serin ve beze bir sopa yardımı ile eşit olarak vurun. Koltuk içine işleyen tozlar nemli beze geçecek ve tozlardan arınacaktır.
Şimdilik benden bu kadar.
 
Sizin temizlik için kullandığınız püf noktaları var mı?
 
Haydi size kolay gelsin!
 
 
 

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz