Mailleriniz artık şirketler tarafından izniniz olmadan kullanılamayacak!

2
1 mayısta yürürlüğe girecek kanun ile mailleriniz koruma altında olacak.
Öyle her önüne gelen maillerinize pazarlama veya satış için mail atamayacak.
Sms ler ile gelen saçma sapan mesajlarda böylelikle tarih olacak inşallah.
Mail kutunuz gereksiz mailler ile dolmayacak.
Bu müjdeyi paylaşmak istedim sizinle arkadaşlar..
E-Ticaret Kanunu 1 Mayıs’ta yürürlüğe giriyor. Şirketler 1 Mayıs’tan itibaren tüketicilerin önceden onayını almadan, e-posta, SMS ya da robotik aramalarla pazarlama mesajları yollayamayacak.
İstanbul, 26.03.2015 – Şirketler Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un yürürlüğe gireceği 1 Mayıs 2015 tarihinden itibaren tüketicilerden önceden izin almadan, e-posta, SMS ya da robotik aramalarla pazarlama mesajları yollayamayacak.
Yeni e-ticaret yasasının uygulanmasıyla birlikte değişecek süreci değerlendiren Esin Avukatlık Ortaklığı danışmanlarından Av. Can Sözer “1 Mayıs’tan itibaren aksi şekilde davranan şirketlere cezai yaptırımlar uygulanmaya başlanacak. Halihazırda rutin bir şekilde pazarlama mesajları yollayan ve daha önce bu tür bir yapılanması olmayan şirketlerin tüketicilerin onayını derhal almaya başlamaları gerekiyor” şeklinde konuştu.
Şirketlerin, önceden onay yükümlülüğüne ek olarak yeni yasayla uyması gereken düzenlemeler şöyle:
• Ticari mesajların içeriği, tüketici tarafından verilen onayla orantılı olacak. Ayrıca gönderilen mesaj, gönderenin kimliğini, mesajın konusu ile amacını, kullanılan mecraya göre gönderen telefon/faks/sms numarasını ya da email adresini ve son olarak da üçüncü bir kişi ya da kurum tarafından yollanıyorsa, asıl kurumun bilgilerini içerecek.
• Eğer gönderilen mesaj bir promosyon (yarışma, çekiliş, indirim vs.) ile ilgiliyse, gönderici kullanıcıya promosyonun katılım şartlarına ulaştıran kolay bir yol önerecek.
• Tüketiciye, mesajları almak istediğine dair verdiği onaydan hiçbir bedel ödemeksizin vazgeçme hakkının olduğu önceden bildirilecek. Mesaj içeriğinde sürecin nasıl iptal edebileceğinin detayları paylaşılacak.
• Önceden onay yükümlülüğü iki tarafın da tacir olduğu ilişkiler için geçerli olmayacak. Bu tarz ticari mesajlar mevcut durumda olduğu gibi önceden onay olmadan işletmelere gönderilebilecek.
E-Ticaret Kanunu’ndaki belirsiz noktaları açıklığa kavuşturacak ve kanunun uygulama usul ve esaslarını açıklayacak bir yönetmeliğin Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından çıkarılması bekleniyor.

2 YORUMLAR

  1. Harika bir haber ,gerksiz gelen mailler yüzünden önemli bir çok maili atlayabiliyoruz.
    Ve istemediğimiz saçma sapan mailleri almak istemediğim dair yazışma yapmaktan usanmıştım artık.
    Kalemine sağlık ,paylaşımın için teşekkürler.
    Sevgilerimle.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz