Boutique Matilda

2
-Blog dünyası sizi çok iyi biliyor ve tanıyor ama siz Kısaca kendinizden bahseder misiniz? Boutiquematilda kimdir?
-1984 Antalya doğumluyum. 18 yaşımdan beri üniversite eğitimim için geldiğim İstanbul’da yaşıyorum. Evliyim ve 4 aylık bir bebeğim var.

 

 

Uzun yıllar yönetici olarak çalıştığım kurumsal hayatın yanı sıra devam ettiğim blog yazarlığı ile birlikte; sosyal medya danışmanlığı veriyor ve markalara özel organizasyonlar düzenliyorum.

2009 yılında aldığım moda tasarım ve dikiş eğitimi sonrasında hem kendim için hem de sevdiklerim için kıyafetler tasarlayıp diktim. Dikiş ve tasarım benim için hem eğlenceli bir hobi; hem de harika bir terapi oldu. Günün stresinden arınmak için üretmek harika bir yoldu! Üstelik romantik tarzımı yansıtan tasarımlarım çevremdekiler tarafından beğeniyle karşılanınca sonsuz mutlu oluyordum.
Derken bir gün melek Tanem’imin geleceği haberini aldım ve kurumsal hayati geride bıraktım. Artık sadece bebeğim ve hobilerim olacaktı. Sonra Boutique Matilda markasını yarattım
Boutique Matilda; günümüz anne bebek moda trendlerini yakından takip eden ailelerin hayatini renklendiren ve ihtiyaçlarına yönelik ürünler satan bir butik.  Hem kendi tasarımlarım;  hem özel istek tasarımlar hem de yurt dışından ithal ürünler yer alıyor.
-Boutiquematilda ismi çok bilinen bir isim değil bu isme nasıl karar verdiniz? Özel bir sebebi var mı akılda kalıcı olması adına mı verilmiş bir karar bu?
-Benim romantik bir tarzım var. Kızıma da böyle özel parçalar seciyordum. Bir gün kızıma taktığımız şapka ile kendisini Fransız kızlara benzettigini söyledi babası. “Benim kızım Matilda gibi olmuş” diye espri yaptı 🙂 O zaman dedim ki; bu tarz şapkalar yer alsın butiğimde ve adı da Tanem’in takma adı “Matilda” olsun:) Tamamen esprili hikayesinden dolayı seçtim ismini
Harika olmuş:) Peki; ürünlerinizi daha çok kimlere pazarlıyorsunuz? Alıcılarınızın tepkilerinden bahsedebilir misiniz ? Geri dönüşleri nasıl oluyor?

-Hedef kitlem bebeği olan ya da bebek için kendini hazırlayan aileler başta olmak üzere 0-5 yaş arası özel ve farklı  bebek/çocuk hediyesi arayan herkes aslında. Bugün bebeği olmayan biri , bir arkadaşı ya da bir akrabasının bebeği için de bir parça beğeniyor ve satın alıyor. Ürünlerim kişiye özel ve tek örneği  onlarda olması sebebi ile çok güzel geri dönüşler alıyorum
-Daha çok ne tür ürünleriniz beğeniliyor ve  talep görüyor?
-Anne bebek takım saç bantları ; özel konsept bebek kıyafetleri ve baby shower partisinde giyilmek üzere hamile kıyafetleri:)
-Kişiye özel kıyafetler ve aksesuarlar da tasarlıyorsunuz. Ilham kaynağınız nedir?
-Kisiyi tanımak üzere bir kaç soru sorup kişiliğini; beklentilerini analiz ediyorum. Hayalini çiziyorum kafamda. O gece o tasarımı hayal ederek uyuyorum ve sonra siparişlerimi teslim ettiğim an gözlerindeki mutluluğu hayal ederek çalışıyorum. ilhamımı sonsuz sevgiden alıyorum
Sevgi ve emek bunlar çok önemli ikisi de sizde var ne hoş.
İleriye yönelik boutiquematilda ile ilgili yapmak istediğiniz neler var?

Bir atölyem olsun. Eslerinden psikolojik ya da fiziksel şiddet görmüş;  hor görülmüş kadınlar için istihdam yaratmak istiyorum. Kendilerini kanıtlasınlar; güçlensinler. işler o kadar güzel ilerlesin ki; yurtlarda kalan çocuklar için özel doğum günü elbiseleri tasarlayıp dikeyim.
-Dilerim tüm dilekleriniz bir gün gerçek olur ve bu yazıyı okuyup gülümseriz birlikte. Bu işi yaparken karşılaştığınız sıkıntılar oldu mu?
-Bir tekstil cenneti olan ülkemizde daha farklı tasarım kumaşlar olsun isterdim. Ne yazık ki; hala yurt dışından kumaş  getirtmek zorunda kalıyorum ve tabi bu da bir süreç alıyor.
-Yaptığınız işten istediğiniz sonuçları alabildiniz mi?
-Her şey o kadar yeni ki! Ancak şimdilik keyifle ilerliyor. Çok çalışmam lazım çok
-Kendi işinizi yapmaya nasıl karar verdiniz? Bunu yapmaya karar verirken sizi bu işe iten ne oldu?
Bugüne dek çalıştığım tüm işlerimi fazlası ile sahiplendim. Profesyonel bir çalışandan ziyade; şirket ortağı gibi çalıştım. Hatta ilk iş deneyimimde, bizi dolandırmaya çalışan hırsızın peşinden topuklu ayakkabılarım  ve daracık eteğimle koştuğumu hatırlarım 🙂 Kurumsal hayat insanı hırpalıyor. Çok çalışsan kıskanç is arkadaşlarının hedef tahtası olursun; az çalışsan kendinle zıtlaşırsın. Yok ortası. Dedim ki az stres bol huzur. Yap kendi işini;  huzurla mutlulukla! Azıcık aşım kaygısız başım… Hep aklımdaydı kendi işimi yapmak. Tanem ile birlikte de projeler belirdi kafamda. Şimdi hem kızımla birlikte vakit geçiriyorum hem de işlerimi yapıyorum
-İş hayatında kadın olarak yer almanın zorlukları var mı sizce? Varsa nelerdir?
-Kurumsal hayatta kadınlar bir adım önde olmalı bence. Kadınlar daha detaycı ve mükemmel bir incelikle; özenerek tamamlıyor islerini. Ancak ülke olarak ata erkil bir yapımız olduğu için yönetici kavramı erkeklerle özdeşleşmiş. Biraz daha tırnaklarımızla bir yerlere gelmek zorundayız. Ama bu zorluklar da aşıldıktan sonra tadından yenmez bir haz veriyor insana:)
-Yeni bir anne olarak hem sosyal hayatı, hem işlerinizi nasıl birlikte  yürütüyorsunuz?
-Hayatım boyunca yürekten istediğim her şeye sahip oldum. Öyle altın tabak içerisinde kendiliğinden sunmadı fırsatları hayat bana. Sahip olmak için hep çalıştım. Hep ayakta durmak ve güçlü olmak zorundaydım. Alıştım yani güçlüklerle baş etmeye.
Şimdi de 18 günlükten beri bebeğime tek başıma bakıyorum ve onunla hayata karışıyorum. Sosyal hayatta birlikteyiz kızımla. İşlerimi de onu uyuttuktan sonra organize ediyorum.
-Kendi işini yapmak isteyen kadınlara neler tavsiye edersiniz?
-Hayal etmeyi bırakmasınlar. Sonra o hayalin resmini çizsinler. Resim tamamlanınca başlar gerçek olmaya hayaller.
-Ben de sizlere Tanem ile birlikte bol bol ilham diliyorum.
Güzel işler güzel kadınlar tarafından başarılır. Röportaj için çok teşekkür ediyorum.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz