Hayata güzel bak ki her şey güzel olsun!

0

Eskiden her akşam bir komşuya çaya giderdik. Annem derdi ki; 
“Kızım git İbrahim Amcanlara sor bakalım bu akşam müsaitlermiymiş? 
Müsaitseniz annemler size çaya gelecek de emi!” derdi.
Çaya giderdik, birlikte sohbetler eder, gülüşürdük, annemlerin büyük amcalarla konuştuklarının çoğunu anlamazdım ama biz de çocuklarıyla oynar ara ara da kulak kabartırdım ne konuşuyorlar diye…
Güzel olur du çaya gitmeler, müsaitlerse ki; genelde müsait olunurdu:)

Şimdi sizde bu geleneği yaşatmak ve çocuklarınıza komşuluk aşılamak, dostluk öğretmek, misafirperverlik ne demek ,göstermek için komşuya çaya gidin.

Amaan çok yoğunum diyerek uzun zamandır aramadığınız elinde büyüdüğünüz teyzenizi, halanızı, velhasıl akrabalarınızı arayıp “Nasılsınız , uzun zamandır görüşemedik , özledim merak ettim ” deyin.Hatırlandıklarını bilsinler ki; siz de teyze hala olunca bir telefona hasret kalmayın!

Yan komşu, Ayşe teyzeden tabak dolusu kek gelirdi.Annem “Haydi Ayşe teyzen kek yollamış afiyetle yeyin sonra da derslerinizin başına” derdi.O kadar lezzetli gelirdi ki o kek hepsi biterdi.Sonra annem kurabiye yapardı, Ayşe teyzenin tabağı boş gitmezdi eskiden, Yapılan en güzel tariflerden konulurdu.

Sizde çocuğunuz bunu bilsin diye, alt komşunuza bir tabak kek, kurabiye , veya börek gönderin.
O da size boş tabak göndermeyecektir.Bu vesile ile komşulyk ve paylaşım değerlerini öğretirsiniz çocuğunuza. Her eğitim kitapta yazmıyor. BU şekilde de çocuklarınıza faydalı olabilirsiniz.

Ne dersiniz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz