Çocuğunuzla aranızdaki güvensizliğin nedenleri nelerdir?güven
Bebekler anne karnındayken sizi duyar hisseder, bu nedenle sürekli doktorlar hastalarını bebekleriyle konuşmaları konusunda telkinde bulunurlar.
Anne karnı bebeğin annesiyle ilk temasını yaptığı, ilk iletişim kurduğu yerdir.Sımsıcak, güvenli ve samimidir.Bu nedenle doğum anında bebekler ağlar, güvenilir bulduğu annesinin teninden koparılmış ve soğuk bir havayla temas etmiştir minicik bedeni. Anneye tekrar dokununcaya kadar da bu ağlama devam eder.
Ta ki ; annesinin sıcak, güven dolu göğsüne temas edene kadar:)

Tüm insanlar için de güven teması çok önemlidir.Güvenilir ve samimi dostlar, arkadaşlar, ararız ömür boyunca.Güvensizliğin ortaya çıkaracağı emareleri düşünmek dahi istemeyiz.
Bir çocuk içinde olay böyledir aslında.Güvenmek, inanmak ister annesine babasına.Yalancı ve sürekli tutarsız davranışlar geliştiren anne babaların çocukları mutsuz ve huzursuz, başarısız,özgüvensiz olurlar. 
Yalan söyleyen bir ebeveyn çocuk için çok vahim bir durum çünkü.Çocuk inandığı değerlerin al-üst olduğunu görür.Çocuğunuza olması gerekenler ile olmaması gerekenleri söyleyip ardından da olmaması gerekn olayı siz icraa ederseniz düşünün çocuğunuzun beynindeki yerinizi.
Yapılanla söylenen farklı olduğunda itimatsızlık bir çığ gibi büyür ve çocuk ile aranızda kocaman bir dağ olur. Çocuk içine kapanık ve güvensiz olmaya başlar.
Aile fertlerine, arkadaşlarına, öğretmenine, patronuna, kısaca yaşamın karşısına çıkardığı her insana güvenmek ister insan. Güveni sarsıldığında ise hayal kırıklığı yaşar. Bu hayal kırıklığı kalp kırıklıklarına dönüşür zamanla.
Yapılan ile söylenen aynı olmadığında çocuk sorular sormaya başlayacaktır.Bu sorulara cevap verirken de ebeveyn yalana başvuracaktır zira bunu başka şekilde nasıl açıklayabilir?Yalan ile güvensizlik birleşince de sağlıklı bir birey yetiştirebilmekten söz edilmesi mümkün değildir elbette.
Önce kendimize güven duymalıyız, sonra çocuklarımıza güven aşılamalı ve onun güvenini sarsacak bir şey yapmamalıyız.Dürüst olduğunuz sürece çocuk da olsa sizi anlayacakdır. Yapılan her konuşmanın olayın gerçek açıklamasını yapmalısınız çocuklarınıza . Unutmayın çocuklar hiç bir detayı unutmazlar.Gün gelir söylediğiniz yalanı yüzünüze vururlar, bunları yaşamamak için tutarlı olmalıyız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz