Bebeklerde emzik bırakma!

0


Her anne gibi siz de emzik kullandınız, bebeğinizi uyutmak, ağlamasını durdurmak, ya da avutmak için.Peki ya şimdi nasıl kurtulacaksınız bu emzikten?
Bu emziği bıraktırmak için neler yapmanız gerekiyor?
Emziksiz bir hayata geçiş nasıl olmalı?
İşte bu yazım ile sizlere bu soruların cevaplarını anlatmaya çalışacağım.

Bebeğiniz büyüdü, ve artık emzikten kurtulmak istiyorsunuz ama doğru zaman ne zaman bilmiyorsunuz değil mi? Şunu unutmayın, emzik bebekler için ilk alışkanlıklardan biridir ve emzikli geçen süreç ne kadar uzun sürerse kurtulmak da bir o kadar zor olacak demektir.Bunun için ebeveynler en iyi zamanı kollamalıdırlar.
Yani sadece emzikten uzaklaştıracağınız dönemde önemli bir olay olmamalı , boşanma, hamilelik, farklı bir mekanda yaşama gibi..Yani tatilde vs bunu sakın denemeyin.

Bebeğinizin sevmediği bir besini ya da gıdayı ,emziğe batırabilir tadını sevmediği için tekrar istemeyeceğini düşünebilirsiniz.Bu bazı bebeklerde işe yarıyor ama bazen bebeğiniz daha inatçı olabilir bu durumda emziği kaybettiğinizi bulamadığınızı anlatın bebeğinize. Bu şekil de de ikna olan ve emzikten vaz geçen çocuk sayısı çok fazladır.

Emziği kullanma süresi çok uzunsa ve sizin söylediklerinizi anlayabilecek yaştaysa onu emzikten vazgeçirebileceğiniz cümleler kurabilirsiniz.İki yaş üzeri çocuklarda bu konuşma durumu da oldukça işe yarıyor.Artık çok büyüdüğünü, bebek olmadığını söyleyebilirsiniz mesela, yemeğini kendisinin yediğini, dişlerinin bebekken olmadığını şimdi dişlerinin çıkmış olmasını anlatabilir ona değerli olduğunu hissettirerek bunu daha kolay ifade edebilirsiniz.

Yine de işe yaramıyorsa aradan biraz zaman geçmesini beklemelisiniz.Belirli aralıklarla yukarıda saydıklarımızı tekrar deneyebilirsiniz.Bu kolay bir dönem değil sabırlı olmalısınız.
Kolaylıklar diliyor ve sevgiyle kalın diyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz