İKİZ ÇOCUK EĞİTİMİ NASIL OLMALIDIR?

1
İkiz çocukları olanlar aslında hem çok şanslılar hem de çok zor süreçleri tek tek aşmak zorundalar.
İkiz olmak demek ; aynı annenin karnında aynı tarz beslenip, aynı evi hatta aynı odayı paylaşarak çok farklı karakterlerin ortaya çıkması demek aslında.

Eminim, bir çok ikiz annesi benim gibi düşünüyor, çocuklarına adil davranamadığını, ikisi ile aynı sürelerde ilgilenemediğini hissediyordur.İnanın bu çok normal.Her anne çocuğunu sever, eşit şartlar sunmaya çalışır çocuklarına , fakat çocuğun karakteri ile eş doğrultu da bu olay tamamen başka bir boyutta gelişir.

Biri daha çok yalnız vakit geçirmeyi sever, diğeri iletişimde daha başarılı olduğu için sosyalleşmeyi sever.
Bir dokunmayı, kucağınızda uyumayı seçer, diğeri yalnız ve rahat uyumayı tercih eder.Bu durumda aslında çocuklardır zamanı da süreyi de belirleyici olan:)

Bir kız bir erkek ikiz çocuk sahibi olan bendeniz, bu süreçleri teker teker yaşıyorum.Örneğin siz siz olun çocuklarınızdan bahsederken ikizler diye çağırmayın veya sosyal bir ortamda ikizler olarak seslenmeyin.Çocuklarınız her ne kadar doğdukları andan itibaren bir arada olsalar bile farklı farklı birer karakterdir.Her birinin değişik özellikleri, becerileri vardır.

Onları birbirleri ile kıyaslamayın, birbirleri ile oyun oynarlarken bir hata yapınca ikisine aynı anda kızmayın.Unutmayın ikiz olsalarda onlar birer birey .Biri resim yapmayı sevecek, diğeri müzikle ilgilenecektir.Bir güzel dansederken, diğeri harika şarkılar söyleyecektir.

Bak kardeşin ne güzel şarkı söylüyor, sende söyle demeyin.Onun başarı olduğu daldaki iyi yaptığı becerisine odaklanın ve onu da o şekilde onore edin.

Her ne kadar aralarındaki telepati güçlü olsa da örneğin birine kızdığınızda diğeri kızma annneee! kardeşime lütfeeeen! dese bile, onlar da birbirlerini kıskanırlar ve herkes kendi becerisi ile ön plana çıkma , kendini farkettirme çabası içine girer. 1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz