Ütü yapmayı sevmeyenlere!

2
Herkese yine ve yeniden merhaba;
Çalışan bir anne iseniz ve ikiz çocuklarınız var ise; evde her gün yaşanan, çamaşır ve ütü döngüsü kaçınılmazdır.Kreşe giden çocuklar iki kat daha külfetli bu konuda çünkü; iki takım kıyafet 1 günde kirlenmiş olarak geliyor eve…
Dün kızım için ördüğüm atkıdan kalan iplerle ve kurdeleler yardımıyla, harika tokalar yaptım.Ben bu işlerle uğraşırken beni bekleyen 2 sepet ütülenecek çamaşırı unutmuşum.Saat 22:00 gibi başladım ve bitmek bilmedi.
Kullandığım ütü normal buharlı bir ütü anladım ki; bana buhar kazanlı bir ütü gerekiyor.
İnternetteki araştırmalarım sonucu istediğim gibi bir buhar kazanlı ütü netsiparis.com’da var.Buhar kazanlı ütülerinde çeşitleri ve farklı farklı modelleri var, herbirinin özellikleri farklı,seçim yapmak o kadar zor ki;ödeme seçenekleri arasında paypal olması benim için cazip hale getirdi siteyi açıkçası.Uzun zamandır paypal hesabımdaki parayı kullanacak bir yer arıyordum ki; buldum.
Bir taşla iki kuş vurmak diye buna denir sanırım.
Neden buharlı kazanlı ütüyü tercih ettiğime gelelim; su haznesi büyük olduğu için, buhar gücü de orantılı olarak çok daha kuvvetli oluyor.Tek dokunuşta bile kırışıklıkları açma özelliğine sahip..Bende bunu bildiğim için seçim yaparken; basınç gücü ve buhar gücünü dikkate aldım.
Bir de buhar kazanlı ütülerin tabanları yapışmama özelliğine sahiptir ki; Bu ne güzel bir haberdir değil mi? Eğer zevkli ve pratik bir şekilde ütü yapmak istiyorsanız aldığınız ürünün kalitesine dikkat etmelisiniz.Çoğu kadın ütü yapmaktan nefret ediyor, belki de ütü yapmanın püf noktalarını bilmek ve kullandığımız ütünün özelliklerine hakim olmak bu sıkıcı ev işini daha kolay hale getirebilir.
Nasıl dediğinizi duyar gibiyim:))
  • Ütüye başlamadan önce tüm ütülenecekleri ,düzeltin ve ütü masasının yakınına koyun.
  •  Kolay olanlardan ütüye başlayın, havlu peçete vs.
  • Önce gömleklerin yaka ve kol kısımlarını ütüleyin ki; diğer bölümleri ütülerken tekrar kırışmasın.
  • Askıları ütüye başlamadan yanınıza alın ki; gidip gelmek ile vakit kaybetmeyin.
  • Ütü masasını boyunuza göre uygun yüksekliğe getirin ki; bel ağrısı yaşamayın.

Ütünün icadından çok daha önce insanlar, düz taşları ateşte ısıtarak kıyafetlerini düzleştirmek için kullanırlarmış bunu biliyor muydunuz?
Sanırım bizler bu konuda çok şanslıyız:)

2 YORUMLAR

  1. Ütü yapmak en sıkıcı işlerden biri bence 🙂 ama mutlaka ütü yapmayı keyifli hale getirecek ürünlerde mevcuttur 🙂

    Eskiden elektrik kesik olduğu zamanlarda biz ütüyü söyle yapardık 🙂

    çaydanlığın üstü var ya oraya kaynamış su doldururduk çaydanlığı ütü gibi kıyafetin üzerine gezdirirdik 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz