MasterCard “Küçük Mutluluklar Endeksi”ne Göre: Türkler Hediye Alırken En Eli Açık Millet

0
 

Alışveriş Yaparak Kendimizi Ödüllendiriyoruz
MasterCard tarafından, Avrupa çapında, tüketicilerin harcama alışkanlıklarını ölçümlemek amacıyla gerçekleştirilen “Küçük Mutluluklar Endeksi”ne göre, tüketiciler alışveriş yaparak kendilerini
ödüllendiriyor. Tüketicilerin kendilerini ödüllendirmek üzere aldığı küçük hediyelerin başında giysi, ayakkabı, çanta, yemek, çikolata, tatlı ve kek geliyor. 
Kendilerine, neşelenmek amacıyla küçük ürünler almanın yanı sıra, yakınlarını da minik armağanlarla ödüllendirmek tüketicilerin kendilerini mutlu hissetmesini sağlıyor. Araştırma, Türk tüketicilerin kendilerini ödüllendirmek için ayda ortalama 49, yakınlarını ödüllendirmek için ise 58 Euro’yu gözden çıkardığını ortaya koyuyor.

MasterCard, Avrupa’daki tüketicilerin harcama alışkanlıklarını belirlemek amacıyla gerçekleştirdiği araştırmaların ilkini açıkladı. Türkiye’nin yanı sıra, Almanya, İtalya, Belçika, Fransa, İsveç, Rusya ve İngiltere’de, 12 bin tüketicinin
katılımıyla gerçekleştirilen “Küçük Mutluluklar Endeksi” araştırmasına göre, Avrupalıların yarısından fazlası (yüzde 59) kendilerini ödüllendirmek amacıyla küçük hediyeler satın alıyor.

Araştırma sonuçları, Türk tüketicilerin, kendilerine mutluluk verecek küçük alışverişleri için aylık ortalama 49 Euro’yu gözden çıkardığını gösteriyor. Türk tüketiciler, kendilerini neşelendirmek istedikleri zamanların yanı sıra, maaş aldıklarında, hafta sonları, iyi haber aldıklarında ya da ceplerinde fazladan para olduğunda kendileri ya da yakınları için küçük hediyeler satın alıyorlar. Ayrıca, indirim dönemleri ve çok çalışılıp yorgun düşülen günler sonrasında, Türk tüketicilerin kendilerini ufak bir hediyeyle ödüllendirme isteği artıyor.

Neşelenmek İstediğimiz Zaman Giysi ve Yiyecek Alıyoruz

“Küçük Mutluluklar Endeksi”nin Türkiye sonuçlarına göre, kendisini ödüllendirerek neşelenmek isteyen Türkler en çok, elbise, çanta ayakkabı, yemek ve çikolata / tatlı / kek alıyorlar. Bunları sırasıyla kitap / dergi, sinema / tiyatro, konser / spor karşılaşması bileti, kozmetik alışverişi ve tatil izliyor. Saç kestirmek ve kişisel bakım yaptırmak da neşe veren harcamalar arasında yer alıyor. Tüketicilerin çoğunluğu ayda bir kez kendini ödüllendirecek bir alışveriş yapıyor.

Sevdiklerimiz İçin Kendimizden Daha Çok Harcıyoruz

Araştırma, Türk tüketicilerin kendilerine ya da çevrelerine küçük hediyeler aldıklarında kendilerini mutlu hissettiklerini, özellikle yakınlarına doğum günü ve özel günlerin yanı sıra, teşekkür etmek ve iyi bir haberi birlikte kutlamak için de sıklıkla armağan alma yoluna gittiklerini ortaya koyuyor. Araştırmaya göre, en eli açık halk olan Türkler, Avrupa’da yakınları için hediye alırken, kendine harcadığından daha fazla harcayan tek tüketici grubu. Kendisi için 49 Euro harcayan Türkler, konu yakınlarına küçük bir hediye almaya geldiğinde 58 Euro’yu gözden çıkarıyor.
Sevdiklerimize Armağanımız Giysi, Takı ve Saat
En fazla ailesini ve eşini mutlu etmek amacıyla küçük hediyeler aldığını belirten Türk tüketiciler, bu amaçla, ayakkabı, elbise, çantadan sonra, mücevher, saat, çikolata, tatlı, kek ve yemek harcaması yaptığını söylüyor. Klasik hediye çiçek ise daha alt sıralarda yer alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz