Migren ve baş ağrısını rüzgar tetikliyor

baş ağrısı migren

 

Erkeklere göre 3 kat daha fazla görülen migren, rüzgar, soğuk hava tetikliyor. Baş ağrımasının ve migren atağının mevsimlere göre farklılık göstermesine rüzgarın etkisi büyük. Özellikle soğuk kış aylarında migren ağrılarında artış göründüğünü belirtiyor uzmanlar.

Hava koşullarının migren ataklarını tetikleyebildiğine dikkat çeken ve migren ataklarının ne zaman ve hangi hava koşullarında olduğunu incelemek için baş ağrısı günlüğü tutmanın atakları hafifletmek için önemli bir adım olduğunu belirtiyor uzmanlar. Bunun yanı sıra havanın yanı sıra stres, hormonal değişiklikler, uyku düzeni, parlak ışık, yoğun parfüm kokusu, aşırı egzersiz, aşırı kafein alımı migreni tetikleyebiliyormuş.

Çikolata, salam, sucuk migreni olumsuz etkiliyor

Migreni olumsuz yönde etkileyen bir diğer etmen de yiyecekler. Özellikle çikolata, kabuklu kuruyemişler, baharatlar, deniz ürünleri, bazı gıdalara konulan aspartam gibi katkı maddeleri, peynir, salam, sucuk, sosis, hatta bazı hastalarda meyve ve sebzeler migreni tetikleyebiliyor. Her hastada migren ağrısını artıran yiyecek farklı olabilir. Önemli olan kişinin ağrısını tetikleyen nedeni kendisinin bulup buna karşı önlem almasıdır.

Uyku düzeni hafta sonları da korunmalı

Uyku bozukluğu, migreni tetikleyen en önemli etkenlerden biri, dolasıyla düzenli uykunun migrenli hastalarda çok önemli olduğunu vurgulamak gerek. Az uykuda olduğu gibi fazla uyku da migreni tetikleyebiliyor. Bu nedenle her gün aynı uyku düzenini sürdürmek migrenli hastalar için önemli. Cumartesi gecesi migrenleri özellikle geç yatmanın ve geç kalkmanın sonrasında tetiklenebiliyor. Bu nedenle hafta sonları da mümkünse aynı uyku düzenini sürdürmek migrenli hastalar için oldukça önemlidir.

Migren ağrısının özellikleri

Krizler, yani ataklar halinde gelir

Ataklar 4-72 saat arasında sürebilir

Genelde ağrı başın tek tarafındadır

Ağrı zonklayıcı özelliktedir

Orta veya şiddetlidir

Bulantı ve/veya kusma olur

Auralı tiplerinde ağrı başlangıcında görsel bulgular (kırık ışıklar, görme bozuklukları, bulanık görme gibi) olur

Baş hareketleri ve günlük fiziksel aktiviteyle ağrı artar

Işıktan ve sesten rahatsız olurlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here