Prematüre bebekler ve prematüre anneleri

Düşünün ki; içinizde yaşattığınız gözünüzün nuru bebeğiniz beklenenden çok daha erken açtı gözlerini bu dünyaya. Hamilelik döneminizin 24. haftası ile 35’inci haftası arasında doğdu minik yavrunuz. İşte bunlar olduysa bebeğiniz prematüre bebek, siz de bir prematüre annesi oldunuz demektir.

Anne karnında gelişimlerini tamamlayamadıkları içinde yoğun bakım ünitelerinde kalmak ve gelişimlerini tamamlamak zorundalar. Emme ve yutma becerisi gelişmemiş, hatta kendi kendine bile nefes alamıyor daha. Değil onu öpüp koklamak emzirmek, kucağınıza almak için bile gelişimini tamamlamasını beklemek zorundasınız.

Bu bekleme süresi 2 ya da 2,5 ay kadar sürebilir sabırlı olmalısınız. 1 anne için bebeğini öpüp koklayamaması ve ona dokunamaması kadar acı bir durum yok. Fakat bu bebeğinizin sağlıkla size kavuşması için gereken bir süreç bunu hiç bir zaman unutmayın. Bebeğinizin hızlıca kilo alabilmesi, büyümesinin hızlanması, enfeksiyonlardan korunması için sabırlı olun ve ona dokunacağınız günü hayal edin. Yoğun bakım üniteleri bebeğinizin size daha çabuk kavuşması için varlar.

Tüm annelere ve bebeklerine bu süreçte sabır diliyorum.

Sevgiyle kalalım!

Önceki İçerikBayat ekmek köftesi
Sonraki İçerikFarmasi glow highlight stick
İlknur Balcı
İstanbul'da yaşayan , keşfetmeyi seven ve çalışan bir ikiz annesiyim. Organik ve doğal ürünlere bayılırım,kendi turşumu kurar, kendi reçelimi kendim yaparım. Her güzel şeyin sevgiyle büyüdüğüne, yaşamın sevgiyle güzelleştiğine inanırım. Çocuk da yaparım kariyerde, üstüne bir de yazarım dedim ve ilknurundunyasi.com çıktı ortaya . Kadına, yaşama bebek ve çocuğa dair kısacası hayata dair ne varsa hepsi burada. Sevgiyle kalalım!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here