Gebelik Döneminde Egzersiz Ve Faydaları

Gebelik Döneminde Egzersiz

Gebelik döneminde egzersiz yapmak, anne adayının kilo kontrolünü sağlayabilir, gebelik diyabeti riskini azaltabilir, bölgesel ağrı ve rahatsızlıkları azaltabilir ve sizi daha kolay bir doğuma hazırlayabilir. Son yıllarda yapılan pek çok araştırma, gebelik döneminde yapılan egzersizin, dokuzuncu ayın sonunda dünyaya gelecek bebeğiniz için de oldukça faydalı olduğunu göstermektedir.

Düzenli egzersiz, gebelik döneminde duruşu iyileştirmeye, sırt ağrıları ve yorgunluk gibi bazı rahatsızlıkların azaltılmasında da oldukça faydalıdır. Bununla birlikte, fiziksel olarak aktif olmak, hamilelik sırasında gelişen gebelik diyabetini önler, dalgalanan hormon seviyelerine bağlı olarak artan stresi azaltır ve doğum için gerekli olan dayanıklılığı arttırır.

Hamilelik öncesi dönemde, zaten aktif bir spor hayatınız varsa, aktivitelerinizi ölçülü bir şekilde sürdürmeniz önemlidir. Ancak, eski seviyenizde egzersiz yapmaya çalışmak yerine, hamileliğe en uygun rahat egzersiz seçeneklerini tercih etmelisiniz. Yürüyüş, gebelik döneminde egzersiz yapmak için iyi bir başlangıç kabul edilir. Peki, gebelik döneminde egzersiz yapmanın faydaları nelerdir? Hadi başlayalım…

Enerjiyi Arttırır

Gebelik döneminde fiziksel olarak aktif olmak, kalp sağlığı ve kasların işlevselliği açısından önemlidir. Dolaşım sistemi için faydalı olan egzersiz, anne adayının daha canlı ve zinde hissetmesini de sağlayacaktır. Bununla birlikte, oksijen alışverişi daha kaliteli olacağından, bebek için de oldukça faydalı olacaktır.

Yorgunluğu Azaltır

Hamilelik belirtileri denince akla ilk gelen belirtilerden biri, aniden başlayan halsizlik ve yorgunluk hissidir. Zaten halsiz ve yorgun hissederken, bir de egzersiz yapmak kulağa çok mantıklı gelmese de; metabolizmayı harekete geçiren egzersizler, hamilelikte yorgunluk hissini azaltmak için harikadır.

Kilo Kontrolü Sağlar

Gebelik döneminde egzersiz yapmanın en önemli faydalarından biri de kilo kontrolü sağlamasıdır. Pek çok anne adayı, gebelikte aldığı kiloları doğumdan sonra vermekte zorlanırken, gebelik süresince hafif egzersizler yaparak aktif kalmayı başaran bir anne adayı, doğuma daha düşük bir kilo ile gireceğinden, doğum sonrası kilolarından kurtulması da daha kolay olacaktır. Egzersiz yapmak, hamile beslenmesinde kalori dengesini sağlamak için de faydalıdır.

Ağrıları Hafifletir

Gebeliğin ilk dönemlerinden itibaren, pek çok anne adayı sırt, bel, boyun ağrıları ile karşılaşabilir. Hormonal değişimlerin neden olduğu bu ağrılar, zaman geçtikçe daha şiddetli bir hale gelebilir. Gebelik döneminde ortaya çıkan ağrıları azaltmak için, yürüyüş gibi hafif egzersizlere başlamak oldukça faydalı olacaktır.

Sindirim Problemlerine İyi Gelir

Gebelik ilerledikçe, bağırsak hareketlerinin çalışmasında da çeşitli sorunlar meydana gelebilir. Düzenli yapılan hafif egzersizler, sindirim sistemine iyi gelerek gebelikte sindirim sistemine bağlı sorunları da ortadan kaldırabilir. Gebelikte yapılan egzersizler, ayrıca şişkinlik problemine de iyi gelmektedir.

Gebelik Diyabeti Riskini Azaltıyor

Gebelik döneminde egzersiz yapmanın bilinen en önemli faydalarından biri de, hamilelikte pek çok anne adayında görülen gebelik diyabeti riskini azaltmasıdır. Bu, özellikle gebelik öncesinde şeker hastalığı olan ya da diyabet riski yüksek olan anne adayları için faydalı olacaktır.

Psikolojik Durumu Düzeltiyor

Hamilelik döneminde, anne adaylarında görülen psikolojik değişimler pek çok kişi tarafından biliniyor. Ani durum değişikliklerini düzenlemek, stresi azaltmak, huzursuzluk hissini azaltmak için de uzmanlar, anne adaylarına gebelikte egzersiz yapılmasını öneriyor. Düzenli yapılan egzersiz, serotonin hormonu salgıladığı için, gebelikte daha mutlu hissetmenize de yardımcı oluyor.

Uyku Kalitesini Arttırıyor

Gebelikte pek çok anne adayı, uyku problemleri ile karşı karşıya kalıyor. Geceleri deliksiz uyuyamamaktan şikayetçiyseniz, bunu yürüyüş, hamilelik yogası gibi egzersizler ile ortadan kaldırabilirsiniz. Gebelik ile birlikte yaşanan hormonal değişimlerin uyku kalitesini engellemesi için, mutlaka bir uzman kontrolünde egzersiz programı oluşturmanız tavsiye edilmektedir.

Kaynak: Bülent Tıraş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here