Çocuklar için Scooter keyfi

 

Bahar geldi geçti ve sıcak havalar içimizi ısıtmaya başladı bile çoktan. Okullar da kapanmak üzere ve karne hediyesi talepleri birer birer gelmeye başladı. Eskiden notları öğrenmek için karne gününü beklerdik, bize alınacak karne hediyesi için o günü iple çekerdik. Şimdilerde öyle değil tabii; online olarak tüm notlarını görebiliyoruz çocukların karnelerini almadan önce. Hal böyle olunca bizim karne hediyeleri de erkenden alınmaya başlandı. Ece bu sıcak havaları parkta değerlendirmek için benden uzun zamandır scooter almamı istiyordu. Ben de yıl boyunca çalışan ve başarılı notlar alan kızımı mutlu etmek için harika bir scooter aldım ona.

Parka her gittiğimizde, scooter ile doyasıya eğlenen çocuklara artık kızımda katılıyor.  Scooter almak için biraz araştırma yaptığımda, çeşit çeşit , birçok farklı çocuk scooter modeli olduğunu gördüm.  Kızım  için en doğru scooter’ı nasıl seçebilirdim peki? Yaptığım bir araştırma sonucunda Karakterdukkani.com sitesinde aşağıdaki bilgilere rastladım. Faydalı olacağını düşündüğüm için, benim gibi meraklı ebeveynler vardır diye sizlerle de paylaşmak istedim.

1. Scooter kaç yaşında kullanılmaya başlanır? Yürümeyi iyi öğrenmiş bir çocuk scooter kullanmaya hazırdır. Bu açıdan yaş ile alakalı bir tereddüt yaşamak yersiz. Genellikle 2 yaşını geçmiş çocuklar, scooter kullanabilmek için gerekli tüm becerileri sağlar; sadece ona scooter aldığınızda tanıması ve keşfetmesi için biraz zaman tanıyın.

2. Kaç tekerlekli scooter? Yaşça küçük bir scooter binicisi için en önemli scooter seçim kriteri tekerlek sayısıdır. 2, 3 veya 4 tekerlekli olmak üzere seçenekler mevcuttur; fazla tekerlek sayısına sahip bir scooter kuşkusuz daha dengeli ve kontrollü olacaktır. 2-3 yaşlarındaki çocuğunuz için 3 veya 4 tekerlekli modellerden seçim yapmanız doğrudur, böylelikle dengeli gidebilir.

3. Küçük 4 tekerlekli bir scooter modeli mi? Genellikle 4 tekerlekli bir scooter, 2 önde 1 arkada,  3 tekerlekli bir scooter modeline kıyasla daha ağır olur. Bu nedenle 3 tekerlekli bir scooter modelini seçmenizi öneririz. Ayrıca, scooter’ın arkasında 2 tekerlek mevcut ise küçük çocuğunuz onu sürerken bir bacağı ile sürekli tekerleklere çarpacak ve doğal olarak bu onun sendelemesine sebep olacaktır.

4.. 2 tekerlekli scooter için erken mi? 4 yaşından büyükse, biraz daha büyük çocuklar için olan 2 tekerlekli veya 3 tekerlekli modellerden seçim yapabilirsiniz. Eğer çocuğunuzun scooter tecrübesi varsa 2, yoksa 3 tekerlekli kolay denge sağlayabileceği bir model seçin. 2 tekerlekli modeller yüksek manevra kabiliyeti sunarlar ancak denge kurmayı öğrenmesi bu modellerle zordur. Eğer yine, çocuğunuzun önceden scooter tecrübesi varsa, ona 2 tekerlekli bir scooter modeli ile hızlanmayı, scooterı kontrol altında tutabilmeyi ve fren yapmayı öğretin.

5. Platform genişliği: Küçük çocuklarınızın bineceği scooterların geniş platformlu olması, rahat kullanım açısından önemlidir. Geniş bir platformda iki ayağını daha rahat sığdırabilir.

6. Direksiyon boyu ve özellikleri?: Çocuğunuza scooter’ı doğru bir şekilde tutmayı öğretin. Bunun için öncelikle scooter’ın ayarlanabilir bir direksiyonu olmalıdır. Direksiyon, çocuğunuz scooter’ın üzerinde değil, yanındayken göğüs hizasında olmalıdır. Bu sebeple scooter’ın direksiyonu çocuğunuzun boyuna uygun yükseklikte olmalıdır. Çok alçak bir direksiyonda çocuğunuz iki büklüm eğilecektir, çok yüksek bir direksiyonda ise, kontrollü tutamayacaktır. Birçok scootırın direksiyonu çocuğun boyuna göre yükseltilip düşürülebilir. Direksiyonu tutma duruşu ise, yine scooter’ın yanındayken her iki direksiyon kulpunu da avuç içleri ile sağlam bir şekilde kavramış, kollar düz, sırt dik ve ileri bakar şekilde olmalıdır.

7. Scooter malzemesi iyi mi?: Tüm bunların yanında, scooter’ın nasıl malzemelerden üretildiğine de dikkat etmelisiniz. Örneğin lastik tekerlekler sadece düzgün zeminler için uygundur. Tekerleklerin genişliği arttıkça scooter’ın kazanabileceği hız azalır, ancak stabilitesi artacaktır. Çocuğunuzun ayağını koyacağı platform ise sürtünmesi yüksek, kaygan olmayan bir malzemeden yapılmış olmalıdır. Bir scooter tamamıyla plastik veya metalden yapılma olabilir, 3-4 yaş üzeri çocuklar için metal olanları tercih edebilirsiniz. Bu metal scooterlar genelde 12-20 kg arası yük taşıyabilir. Biraz daha ağır olabilir ama çocuğunuz da bu ağırlığı kontrol etmeye alışacaktır. Boyu ayarlanabilir direksiyona sahip bir scooter, büyüme çağındaki çocuklar için idealdir.

Bu bilgiler tamam peki en iyi en doğru scooter çeşitleri hangileridir, bunlar ile ilgili bilgileri de aşağıya ekliyorum.

Yukarıdaki konulardan bağımsız, katlanabilir bir scooter olabilir mi diye de dikkat edin. Bu scooter modelleri katlanabilir scooterlardır ve çok yer kaplamaz, kurulumu kolaydır, kolayca açılıp kulunamı hazır hale gelir. Frensli scooter çeşitlerini de tercih edebilirsiniz. Çok farklı renklerde scooter çeşitleri var. Çocuğunuzun istediği renklere ve hatta sepetli olması gibi aksesuarlarına göre de farklı scooter modellerinden seçebilirsiniz. Önünde küçük bir çantası, sepeti olan scooter modelleri ile de çocuğunuz minik oyuncaklarını da yanında taşıyabilir.

Ben kızım için en uygun scooterı www.karakterdukkani.com dan seçtim. Siz de farklı scooter modelleri arasından size en uygun olan en güzel scooterı seçebilirsiniz.Şimdiden çocuğunuza iyi eğlenceler diliyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here