Türkiye’de 10 kişiden 9’unda D vitamini eksikliği görülüyor

 

Türkiye her ne kadar güneş ışığından yararlanan bir ülke olsa da Nisan ve Ekim ayları arasında güneş ışınlarının dik gelmemesi nedeniyle D vitamini, tabii kaynaktan yeterli ölçüde sağlanamıyor. Ülkemizde D vitamini eksikliği görülme sıklığı ve ilişkili faktörlere yönelik yapılan araştırmalara göre Türkiye’de 10 kişiden 9’unda D vitamini eksikliği görülüyor. Çalışmaya  göre D vitamini eksikliğinin kadınlarda görülme sıklığı yüzde 93 olup erkeklerden daha yüksek.

Türk ilaç  endüstrisinde 50 yıllık birikim ve tecrübenin bugünkü temsilcisi İlko İlaç’ın tüketici sağlığı alanına yeni ve farklı bir soluk getirmek üzere 2016 yılında faaliyetlerine başlayan markası Wellcare, Vitamin D3 ürün portföyü toplantısını aralarında doktor, eczacı ve diyetisyenlerin de olduğu geniş bir katılımcı kitlesi ile gerçekleştirdi.

Zerafeti ve sağlıklı yaşam çizgisiyle topluma örnek olan ünlü oyuncu Sedef Avcı’nın moderatörlüğünde yapılan toplantıda; Kadıköy ve Maslak Acıbadem Hastaneleri Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Prof. Dr. Serap Semiz, çocuklarda D vitamini eksikliği ve tedavisini anlattı.

Fulya Acıbadem Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Prof. Dr. Rüştü Serter ise yoğun şehir temposuna maruz kalan yetişkinler için D vitamininin bağışıklık sistemine etkisi ve D vitamini eksikliğinin gelişen metabolizma hastalıklarıyla ilişkisi hakkında bilgiler verdi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here