Çocuk odası dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler

Bu gün sizlere, hemen hemen her anne babanın kendisine sorduğu bir sorunun cevabını verecek bir yazı hazırladım. Çocuk odası hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz? Çocuk odası nasıl dekore edilmeli ? Bu ve bunun gibi soruları, çocuk sahibi olan herkes en az bir kere kendisine sormuştur değil mi?

Çocukların tüm ihtiyaçlarını giderdikleri, hemen hemen tüm günlerini geçridikleri odalarıdır. Dinlendikleri, uyudukları, ders çalıştıkları, oynadıkları, en çok vakit geçirdikleri mekandır. Çocukların hayal güçleri sınırsızdır, ne kadar uğraşırsak uğraşalım onlar gibi düşünemeyiz elbette ama ebeveyn olarak bu iş bize düştüğüne göre onların, zevk ve beğenilerine göre bizim düşünce fikirlerimizi birleştirip harika bir mekan hazırlayabiliriz çocuklarımıza. Elbette bunu yaparken önceliklerimizi belirleyerek başlamalıyız işe.

Önce çocuğunuz için seçeceğiniz yatak ile başlamalısınız.0-3 yaş arası ise çocuğunuz sünger bir yatak seçmelisiniz. Çünkü omurga gelişimi bu yaşta henüz tamamlanmadığından ortopedik yataklar bu yaştaki çocuklar için uygun değildir.
18 yaşına gelene kadar ne sert ne de yumuşak olan orta sertlikte yarı ortopedik bir yatak seçebilirsiniz. Yatak seçimini tamamladık sıra geldi yatakları sevimli gösteren ve rahat bir uyuyacakları nevresim seçimine. Kesinlikle pamuklu çocuk nevresim takımlarından seçmelisiniz. Çocuğunuzun sevdiği renkte, sevdiği karakterin resimlerinin bulunduğu takımlar onları mutlu edecektir.

Yatak işini hallettiğimize göre halı ve perde seçimine geçebiliriz. Çocuk halısı seçerken elbette cicili bicili odayı renkli gösterecek bir tasarım isteriz, ama burada önemli olan o halı ya da kilimin üretiminde çocukların sağlığını zararlı yönde etkileyecek metaryellerin kullanılıp kullanılmadığı olmalı.Yani antialerjik ve anti bakteriyel olmalı seçtiğiniz halı. Tüy dökmemesi gerekli ve halının üretiminde kimyasal ve zararlı içerikler olmamalıdır.

Bu maddeler çocuk mobilyası seçiminde de kıstasınız olmalı. Perde seçimi yaparken de sağlıklı kumaşlardan üretilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Odayı ferah ve aydınlık göstermesi önemli bilgilerden elbette.Temizliği kolay yapılabilecek bir perde seçmeli ve çok koyu kumaşlardan uzak durmalısınız.

Aydınlatmaya gelince güzelce aydınlatılmış bir odada yaşam daha keyifli olacaktır. Hem çocuğunuzun motivasyonunu artıracak hem de enerjik hissettirecektir. Direk tavandan gelecek aydınlatma yerine köşelerden gelecek lambalarla desteklenebilir bence.

Tüm zamanını burada geçirecek çocuklarınız için çok dikkatini dağıtmayacak obje ve detaylar ile dekorasyonu tamamlayabilirsiniz. Gerisi artık sizin zevkinize ve çocuğunuzun beğenilerine göre şekillenecektir.
Başka bir yazıda daha görüşmek dileğiyle.
Sevgiyle kalalım

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here