Ebeveyn çocuk iletişiminde yapmanız gerekenler.

Hepimiz çocuklarımızı seviyoruz peki onlar için neler yapmamız gerektiğini biliyor muyuz?
Onlar bizi daha iyi nasıl anlar?
Çocuklar ile nasıl iletişim kurmalıyız?
Madde madde anlatarak gitmek istiyorum.
En önemli maddelerden biri çocuklarınız onlara değer verdiğinizi bilsinler, bunu onlara hissettirin ki; sizin yanınızda güvende olduklarını , sizin onu koruyacağınızı anlasınlar.
Çocuklarınız size soru sorduğunda baştan savma cevaplar vermek yerine ,ona anlayabileceği şekilde net ve yalın bir dille basit cevaplar verin.
Bu soru cevap anında; elinizden kumandayı telefonu, tableti bırakın ve müzik açıksa müziği kapatın .
Çocuğunuz ile göz hizasında olmanız sizi daha iyi anlamasını sağlar, tepeden bakarak zaten aradaki boy farkını çocuğun gözüne sokmaya gerek yok değil mi? 
Bu durum ben senden güçlüyüm, senden büyüğüm anlamına gelir ve çocuk söylediklerinizi rahat kavrayamaz. Bu nedenle, çömelmek ya da kucağınıza oturtup konuşmak en iyisidir.
Konuşma sırasında isimleri ile değil “oğlum”, “kızım” diyerek cümleye başlarsanız samimiyetiniz onu rahatlatacak, ve iyi gelecektir.
Çocuklarınız ile birlikte vakit geçirin , ortak bir film izleyin, birlikte yürüyüş yapın, saksıya çiçek dikin, birlikte oynayacağınız bir oyun seçin, bir elişi aktivitesi yapın.Hiç bir şey yapamıyoruz derseniz en basit resim yapın.
Bilmece sorun, ailece vakit geçirmenin en kolay yoludur bilmece oyunu öyle değil mi? 
Anne ile oğul, kız ile baba bir grup olur ve yarışma yapılabilir mesela.
Türk Kültürü maalesef ki; erkek çocuk kız çocuk ayırımı yapan bir kültür.Her ne kadar eskisi kadar yaygın olmasa da bu durum hala ülkemizde geçerliliğini koruyor.Siz sakın bu hataya düşmeyin, kız ve erkek çocuklarınızı eşit sevin, eşit saygı duyun.Bunu çocuklar hisseder.
Her çocuğun mahareti , becerisi ve ilgi alanı farklı olabiliyor. Çocuğunuzun eğilimlerini, merak  ve ilgisini iyi gözlemleyerek onun için ileride çok başarılı olacağı bir alana yönlendirebilirsiniz
Ve en son çocuklarınızı asla ve asla kıyaslamayın. “Falanın kızı böyle yapmış, filanın oğlu şu işte şöyle başarılıymış” gibi cümleler onları motive etmekten çok aranızdaki dialoğun kopmasına neden olacaktır.
Her çocuk özeldir, kendine göre diğer çocuklardan elbette farklı olacaktır.
Sevgiyle kalalım.

1 Yorum

 1. Bilgi yüklü paylasımın anne ve anne adaylarının önemle dikkate alınması gereken hususları içermekte.
  Çocuklarla diyalog halinde tıpkı diger insanlarla iletişimde yaptığımız gibi onlara önemli olduğunu hissettirmeden adına göz teması kurulması olgusu da çok yerinde bir tutum diye düşünüyorum açıkçası ,ayrıca aile içi kararlar alınırken de onlara fikirleri sorulmalıdır yaşının gerektirdiği zaman ve vakitte elbette…
  Uygulama doğru yapıldığında özgüveni yüksek ve sevgi dolu bireyler yetişeceğine eminim…
  Kıyas ve rekabet ,hırs ve bencilliği empoze eder bence.
  Örnekler verirken bu konuya da çok dikkat etmeli ve asla çocuklarını başkalarıyla kıyaslamamalari gerekir çünkü her ailenin eğitim ,kültür , gelir seviyesi ,ahlaki değer anlayışı çok farklı.
  Kalemine sağlık canım.
  Sevgilerimle…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here