Dikkat tam grip mevsimi!

grip mevsimi
Stres, dengesiz beslenme, yorgunluk, yoğun iş hayatı, kronik akciğer ve kalp rahatsızlıkları gibi hastalıkları olanlar ,bağışıklık sistemi zayıf olanlar, hamileler, öğrenciler risk grubunda yer alıyor sevgili takipçilerim.
Grip influenza adlı virüsle gelir ve 39 derecenin üstünde ateşle seyreder.Halsizlik , baş ağrısı, kuru öksürük, gibi belirtiler gösterir.Hepimiz  grip ve soğuk algınlığını birbirine karıştırabiliyoruz çoğu zaman.Oysa soğuk algınlığı ateş yükselmeden, halsizlik, hapşırma ve burun akıntısı ile çalar kapımızı.Lütfen bu ayırımı iyi yapalım.
Kreşe giden çocuğunuz varsa ki benim iki tane mevcut:) mutlaka aşağıdaki öğütleri çocuklarınıza ezberletin. Hele de çocuğunuzun kreşte , okulda ilk senesi ise hastalıklar çok sık yaşanacak demektir.
çocuklarda grip
Hapşırma , öksürme esnasında , arkadaşlarından uzak durmalı,
Grip olan arkadaşlarına sarılıp öpmemeli,
Aynı araç,(çatal, bardak, tabak vs.) gereçleri kullanmamalı
Hapşıran ya da öksüren arkadaşına eli veya kolu ile ağzını kapatmasını söylemeli
Gripten korunmak için aşı olabilirsiniz. Eğer; 65 yaş üzerindeyseniz, şeker, astım, kronik akciğer , kronik kalp hastasıysanız, bağışıklık sisteminiz güçsüz ise aşı olması gereken gruptasınız demektir.Özellikle bakımevi veya huzurevinde yaşayanlar kesinlikle aşılanmalıdırlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here