Erkek çocuklarda cinsel kimlik ve baba rolü

Bir ikiz annesi olarak 5 yaşına girmelerine 3 ay kalmış bir kızım , bir de oğlum var.
Hem ikiz annesi olarak hem de ayrı iki cins çocuğu eğitmek hiç kolay değil elbetteki.
Cinsel kimliklerini keşfetmeleri açısından anne bağımlısı bir erkek çocuğu babaya itmek bunu yaparken de ilişkiyi zedelememek çok önemli.
Anneyi çok seven bir erkek çocuğu model olarak anneyi alır ve cinsel kimliğini bulması bu bağlamda zorlaşabilir.Bu sorunları yaşayanlara önerilerim şu şekilde olacaktır.
* Çocuğunuza aranızdaki cinsiyet farkını  anlayabileceği bir dile indirgeyerek anlatmak gerekir.Unutmayın cinsellik hakkında çocuklarla her yaşta konuşulabilir, ki bu iki yaşından sonra olur.Burada önemli olan nokta çocuğun tutumudur.Yaşına uygun cevaplar vererek,kendinizi zorlamadan normal bir insanla konuşur gibi konuşmalısınız.çocuğunuz cinsellikle ilgili bir soru sorduğunda soruyu yönelttiği kişi cevap vermeli ve  rahat bir şekilde ifade etmelidir.
Anneye soruyorsa anne , babaya soruyorsa baba cevap vermelidir.
*Baba ile daha fazla vakit geçirmesini sağlamak.(futbol oynamak, berbere gitmek, evde bozulan bir aleti tamir etmek vs)
* Baba traş olurken ilerleyen yıllarda onunda sakalları çıkacağını onunda traş olabileceğinden bahsetmek.
*Kıyafet seçiminde erkek ve kadın kıyafetleri ile ilgili minik bir sohbet.Örneğin anneler ve kızlar etek giyebilir elbise giyebilir babalar ve erkekler etek giymezler gibi…
* Babanın iş yerine gidilebilir ve arkadaşlarıyla tanışabilir.Baba artık babanın giyimini, kullandığı kelimeleri, durumunu ve babanın davranışlarını model olarak almaya başlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here