6 Kasım 2017 Pazartesi

Çocuklarda alt ıslatmaÇocuklarda alt ıslatma oldukça yaygın bir sorun, ve anneler babalar bu sorun ile baş etmeye çalışıyor.  Her 5 çocuktan bir tanesi malesef gece altını ıslatıyor. Çocuklarınızla bu konuyu doğru yöntemler kullanarak konuşmak, alt ıslatma sorunun çözümünde önemli rol oynayabilir.  


 Çocuk Psikiyatrisleri çocuğunuzla alt ıslatma sorununu nasıl konuşmanız gerektiği hakkında bizlere yardımcı olacak fikirler veriyorlar. 
Öncelikle, alt ıslatma yaygın bir durum bu nedenle çocuğunuz altına kaçırdığında sakin olun, öfkelenmeyin. Onu suçlamayın ve utandırmayın.  

Çocuğunuz bunu sadece kendisinin yaşadığını düşünmemeli ama “nasılsa herkes yapıyormuş” rahatlığını da yaşamamalı. 
Çocuklarınıza isimlerini vermeden arkadaşlarının ve başka çocukların da aynı sorunu yaşadığını anlatın.
Çocuğunuza açık açık onu bu durumdan dolayı suçlamadığınızı söyleyin. Bu durumun kalıtımsal ya da gelişimsel bir sorun olabileceğini açıklayın.  
Yatağa girmeden önce mutlaka tuvalete gitmeleri gerektiğini söyleyin.

Çocuğunuzu tuzlu yiyeceklerden kaçınması ve yatmadan önce aşırı sıvı tüketmemesi konusunda bilinçlendirin. Gün içinde düzenli olarak tuvalete gitmesini sağlayın. 
Çocuğunuzun altını ıslattığı için kendisini suçlu hissetmesine izin vermeyin.
Gece ıslanan pijama, çarşaf ve yatak örtüsünü değiştirme konusunda ona sorumluluk verin. 
Çocuğunuza bu durumla ilgili destek alabileceğiniz doktorları ve tedavi seçeneklerini anlatın ve bu konuda onları cesaretlendirin. Bu süreç boyunca ona yanında olduğunuzu hissettirin ve cesaretlendirin. 
Başka bir yazıda daha görüşmek dileğiyle.
Sevgiyle kalalım!

2 yorum:

  1. Çok şükür iki kızımda da bu sorunu pek yaşamadım ama yaşayan pek çok tanıdığım oldu...

    YanıtlaSil

DEĞERLİ YORUMLARINIZ BURAYAA!!!