8 Eylül 2017 Cuma

İstanbul'da hafta sonu gezebileceğiniz yerler

sarnıç
Tatiller bitti, herkes İstanbul'a döndü. Peki hafta sonu evde sıkılarak oturmak mı? yoksa güzel şehrimizde görmediğiniz yerleri ziyaret etmek mi? cazip size göre. Şimdi gelelim nereleri gezip göreceğinize dair sizler için hazırladığım yazının devamına.

Yerebatan sarnıcını görmediyseniz mutlaka görmelisiniz. Hatta çocuklarınızı da götürebilirsiniz.
 Ayasofya’nın güneybatısında bulunan Bazilika Sarnıcı nam-ı diğer yerebatan sarnıcı. Bizans imparatoru I. Justinianus (527-565) tarafından yaptırılan bu büyük yeraltı sarnıcı, suyun içinden yükselen ve sayısız gibi görülen mermer sütunlar sebebiyle halk arasında “Yerebatan Sarayı” olarak isimlendirilmiştir. Her gün sabah 9 dan akşam 17:30 a kadar açık. öğrenci 5 tl yetişkin 10 tl ödeyerek girebiliyor ziyaret için.

doğa, yeşillik, parklar
Yere Batan Sarnıcının hemen yakınında yer alan eskiden Topkapı Sarayı ’nın Has Bahçelerinden biri olan Gülhane Parkı'na mutlaka gidin. Yemyeşil ulu ağaçlar, güller, laleler, muhteşem  çiçeklerle süslü Gülhane Parkı İstanbul'un en güzel parklarından biridir. İstanbul'da yaşayıp hala Gülhane Parkı'nı gezmediyseniz ve içinde oturup bir çay içmediyseniz bir şeyler eksik demektir. Muhteşem İstanbul manzarasına karşı çayınızı söyleyin ve harika bir  manzaranın tadını çıkarın.Boğaz turu yapabilir ve istanbul'un hisarlarını, yalılarını, köprülerini  ve saraylarını görüp fotoğraflayabilirsiniz. Üstelik 12-15 tl arası fiyatlar ile bir , bir buçuk   saat deniz keyfi yapabilirsiniz.

istanbul köprüsü, boğaz turları, tekne turları,

Tarihi mısır çarşısını ziyaret edip gezebilirsiniz. Mısır Çarşısı, Eminönü'nde Yeni Camii'nin arkasında ve Çiçek Pazarı'nın yanındadır. İstanbul'un en eski kapalı çarşılarından biridir.
mısır çarşısı, çarşı

İstanbul'da gezilecek yer çok. Her yer tarih, her yer güzellik. Başka bir yazıda daha görüşene dek sevgiyle kalalım!2 yorum:

DEĞERLİ YORUMLARINIZ BURAYAA!!!