20 Temmuz 2017 Perşembe

Aşkın Tazelendiği Şehir: Roma Gezi Rehberi

Roma, İtalya'nın en popüler turistik mekânları, en tarihi meydanları ve mimarilerine ev sahipliği yapan namı değer "aşkın tazelendiği" bir şehir. Her yıl İtalya turları ile Roma’yı milyonlarca insan geziyor. İtalya turuna Roma'dan başlayan şanslılardansanız, eski Roma alanları, Ortaçağ ve Rönesans binaları, hepsinin de ayrı bir anlamı olan çeşmeler, harika müzeler ve güzel meydanlarla karşılaşacaksınız. Şehir, Roma döneminden günümüze kadar her şeyi sergileyen adeta canlı bir tarih müzesi. Ayrıca birçok iyi restoran, kafe ve renkli gece hayatı ile de her yıl milyonlarca turisti cezbediyor. Roma büyük bir şehir olmasına rağmen, tarihi merkezinin küçük olması nedeniyle de yürüyerek çok sayıda yeri keşfedebilirsiniz. İşte sizler için hazırladığımız, Roma ve Avrupa turunuzu unutulmaz kılacak gezi rehberimiz:

· Trevi Çeşmesi


Trevi Çeşmesi, gerek Roma, gerekse tüm İtalya'nın en ünlü çeşmesi olma unvanına sahip. Şehrin en büyük Barok çeşmesi ve belki de dünyanın en güzel çeşmesi olan Trevi'ye her sene ziyaretçiler gelerek madeni para atıyor ve dilekler diliyorlar. Bir efsaneye göre ziyaretçilerin çeşmeye madeni para atmaları durumunda bir gün Roma'ya geri dönecekleri kesinleşiyor. Çeşme dünya çapında ünlü, ancak birçok insan geçmişi ve yapısının arkasında gizli olan sırları bilmiyor. Bu nedenle çoğu kişi, çeşmeye madeni para atarak sevdiğiyle kavuşacağını ya da sevdiğiyle bir daha hiç ayrılmayacağını düşünüyor. İtalyan sanatının bu olağanüstü başyapıtı ile güne başlamak inanılmaz hissettiriyor.

· Roman Forum


Antik Roma'da Forum, Roma İmparatorluğu'nun merkeziydi. M.S. 4. yüzyıla kadar burada Avrupa'nın geleceğini etkileyen bin yıllık kararlar alındı. Roma askerleri o dönemin imparatorları adına dünyayı fethederken, tapınaklar, mahkemeler, pazarlar ve hükümet binaları Forum'da büyük bir gelişme ve büyüme kaydetti. Roma'nın ünlü iki tepesi Palatine ve Capitoline Tepeleri arasında bulunan bu alan, yüzyıllarca mermer ocağı ve inek padok'u olarak kullanılmış. Padok, genellikle yarış atlarının gezdirildikleri yer. Halen devam eden arkeolojik çalışmalar ve öncesinde ortaya çıkarılan gerçekler hakkında bilgi sahibi olmak için rehberli turlara katılmanızda fayda var. Farnese Bahçeleri'ndeki tepeden veya Michelangelo'nun Piazza del Campidoglio'sundan Roman Forum'un nefes kesen manzaralarına şahit olabilirsiniz.

· Galleria Borghese

Roma'nın açık ara en iyi sanat galerisi için biraz vaktiniz varsa, "Tüm özel sanat koleksiyonlarının kraliçesi" lakaplı Galleria Borghese Müzesi'ni ziyaret edebilir ve Apollon ve Daphne'nin de bulunduğu Bernini heykellerini ve genç David'in Goliath'ı almaya hazırlanmasını gösteren heykelleri yakından görebilirsiniz. Etkileyici koleksiyon ayrıca usta sanatçılar Correggio, Raphael, Rubens ve Caravaggio'nun eserlerini de içeriyor. Müzeye giriş için satın alacağınız biletlerin en büyük sorun olacağını unutmayın çünkü müze her 2 saatte bir en fazla 360 ziyaretçiyi kabul ediyor, bu nedenle önceden rezervasyon yapmalısınız.
· Sant'Ignazio Di Loyola Kilisesi

Sant'Ignazio Di Loyola Kilisesi, Cizvit Cemiyeti'nin kurucusu Saint Ignatius'un onuruna 1600'lü yıllarda inşa edilmiş. Taş, yaldız, mermer ve sıva süslemeleri ile muhteşem bir ibadet yeri. Burada yer alan Sanatçı Andrea Pozzo'nun freskolarına hayran kalmamak elde değil. Sant'Ignazio Di Loyola Kilisesi'nin iç kısmı, bu zaman zarfında kiliselerin olmazsa olmazı Latin haçı biçiminde düzenlenmiş. Yapısı geniş bir nef ve apsis içeriyor ve içi ise barok tarzında tasarlanmış. Kilisenin tavanındaki muhteşem tabloları ve Sistine Şapeli'ni mutlaka fotoğraflayın.

· PiazzaNavona


Piazza Navona, 1. yüzyılda Domitian Stadyumu'nda kurulmuş olup, tüm Roma meydanlarının en şık ve en güzelidir. Meydanı çevreleyen açık hava barları, turistler için son derece popüler bir buluşma yeri olmaya devam ediyor. Meydanın en gözde yapısı ise hiç şüphesiz Dört Nehir Çeşmesi. Meydan, antik çağda çeşitli atletik oyunlar ve yarışmalar için kullanılmış olsa da Kolezyum'daki gibi katliamlara hiç bir zaman tanık olmamış. Bugün meydanın dört bir yanında portre çizimi yapan karikatüristler, dansçılar, müzisyenler gibi çok sayıda sokak sanatçısına rastlayabilirsiniz.

· Kolezyum

Colosseum ya da Kolezyum, Roma'da en çok ziyaret edilen turistik yerlerden biri. MS 70-80 yılları arasında yapılmış olan eski bir Roma amfitiyatrosu olan bu yapı, 87.000 izleyici kapasiteli ve gladyatör turnuvalarına, vahşi hayvanların infazlarına vb. olaylara şahit olmuş. Kolezyum'un yüksekliği 48 metre ve çevresi ise 524 metre. Kolezyum dışında, Constantine'in Marcus Aurelius Valerius Maxentius üzerindeki zaferini anmak için 315 yılında inşa edilen Constantine Kulesi'nin altında bir fotoğraf çekilmeden İtalya turunuzu sonlandırmayın.

1 yorum:

DEĞERLİ YORUMLARINIZ BURAYAA!!!