2 Ocak 2017 Pazartesi

Kedilerin Bakımı Nasıl Olmalı?

kedi maması

Kediler, şirinlikleriyle dost canlısı halleriyle beslenebilir hayvanlardır fakat aynı zamanda özel bir bakıma da ihtiyaç duyarlar. Doğru kedi maması seçimi yapabilmek, kedinin süt içme, tuvalet, uyku gibi rutinlerinin düzenini bilmek, kısacası kedilerin bakımına dair temel bilgileri öğrenmek gerekir.
Bu temel öğretilerden sonra zamanla her kedi kendi kişisel bakımını oluşturur ve sahibiyle uyum içinde yaşar. Peki, evde kedi bakımı nasıl olmalıdır? Kedi bakımına dair bilinmesi gereken incelikler nelerdir?
kedi aşı karnesi

Aşı karnesi
Kedi alındıktan veya sahiplenildikten sonra yapılacak ilk şey kediye bir kimlik veya aşı karnesi oluşturmaktır. Bu karneyle birlikte veterinere gidilmeli ve gerekli tüm aşılar düzenli olarak yaptırılmalıdır. Kedilerin parazitlerden kurtulması, pirelenmemesi ve hastalanmaması için aşılar büyük rol oynar. Ayrıca kedilerin doğum yapması istenmiyor ise yine veterinere gidilerek kısırlaştırma operasyonu gerçekleştirilmelidir.
kedi

Tüy bakımı
Kedilerin düzenli olarak tüy bakımı yapılmalıdır. Bu bakımı yapmak için fırça ve tarak yeterlidir. Haftada bir kez bir örtü serilerek kedi ortaya alınmalı ve tüylerinin uzunluğuna göre tarak veya fırça ile tüyleri taranmalıdır. Bahar ve yaz aylarında bu bakım gün aşırı yapılmalıdır. Bakım yapılmayan kedilerin tüyleri birbirine yapışır ve maalesef tek çözüm tüy kesimi olur.
Tırnak bakımı
Sokakta yaşayan kediler uzayan tırnaklarını ağaç gövdelerine sürterek törpüleme yoluyla tırnaklarını kısaltırlar. Evde yaşayan kedilerin böyle bir imkanı olmadığından tırnak bakımı düzenli olarak yapılmalıdır. Tırnak bakımı yapılmayan kediler evdeki eşyaları çizebilir, döşemelerin yırtılmasına sebep olabilir. Kedilerin tırnakları için üretilmiş özel tırnak makasları bulunur. Bu makaslardan temin edilerek veya düzenli aralıklarla veterinere götürülerek tırnak kesimi yapılmalıdır.
Banyo zamanı
Kediler suyu sevmeyen ve ıslanmamak için özel bir çaba harcayan hayvanlardır. Kedilerin her ne kadar kendi dilleriyle tüylerini temizleyebilme yeteneği olsa da haftada bir gün banyo yapılması uygundur. Yıkama öncesinde tüylere tarama yapılması dökülecek tüylerin önceden dökülmesini ve banyo seansının daha pratik olmasını sağlar. Yıkama esnasında kediler için özel olan bir şampuan kullanılmalıdır. Ilık suda yıkanan kedi banyo sonrasında hasta olmaması için hemen kurutulmalıdır.
köpek maması

Kedi şampuanı, tırnak makası, kedi maması, evcil hayvan oyuncakları gibi temel materyaller kedi köpek malzemeleri satılan sanal petshop mağazası petzimo.com internet sitesinden satın alınabilir.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

DEĞERLİ YORUMLARINIZ BURAYAA!!!