11 Ekim 2016 Salı

Hangi annelerin çocukları daha zeki oluyor?


Hep derler ya; sağlıklı bir gebelik geçirenlerin çocukları da sağlıklı olur diye. Gebelikte meyve yiyen annelerin çocukları daha zeki oluyormuş. Çünkü; meyvenin faydaları daha ana rahmindeyken başlıyormuş. Nasıl mı? Gebeyken meyve tüketimi bebeklerin zihinsel gelişimini artıyormuş.
Siz siz olun hamileyseniz düzenli olarak meyve tüketin ki; zeki bir bebeğiniz olsun.


Kanada’daki Alberta Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan çalışmada gebelikleri boyunca meyve tüketen annelerin çocuklarının ilk bir yılda gösterdiği gelişimsel performansın yüksek olduğu ortaya kondu.
Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, 3 bin 500’den fazla bebek ve ailesinin dahil edildiği bilimsel araştırmanın detayları hakkında şu bilgileri verdi:
“Çalışmanın amacı bebekteki zihinsel yaratıcı gelişimi hangi faktörlerin daha çok etkilediğini bulmaktı. Sonuçta gebelik boyunca meyve tüketiminin, bebeklerdeki zihinsel gelişim üzerinde en etkili faktör olduğu anlaşıldı.
MEYVE SİNEKLERİ DE ZEKİ ÇIKTI
Çalışmanın ileri aşamasında meyve sinekleri de araştırıldı. Sinekler insanlardan çok farklı olmakla beraber, sürpriz bir şekilde insan beyin fonksiyonuna dahil olan genlerin %85’ine sahip. Bu da onları hafıza genetiği konusunda mükemmel bir model yapıyor. Meyve suyu tüketimini takiben doğan sineklerin daha iyi hafızaya sahip olduğu anlaşıldı. Bu sonuçlar bir yaşındaki bebeklerden elde edilenlerle benzer. Fazla meyve tüketimi, yeni doğan sineklerde beyin fonksiyonlarını etkilemekte ve bu olumlu etkiler korunarak sonraki nesillere de geçirilmekte.”
Elbette her şeyin fazlası zararlı, bu nedenle fzla meyve tüketiminin neden olabileceği gebelik diabeti ve yüksek fetal ağırlık gibi  olumsuzlukları da gözardı etmemek gerektiğine dikkati çeken Op. Dr. Betül Görgen, bu nedenle anne adaylarının meyve tüketirken kilo takibi konusunda dikkatli olup, doktorlarıyla iletişimde kalmaları gerektiğini söyledi.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

DEĞERLİ YORUMLARINIZ BURAYAA!!!