31 Ekim 2016 Pazartesi

Amsterdam’ın Kendine Özgü Kent Kültürü Sizi ŞaşırtacakŞu hayatta en az bir kere olsun görmeliyiz diyebileceğimiz yerlerden birisi Amsterdam. Hollanda’nın bu ünlü başkentini diğer Avrupa şehirlerinden ayıran belirgin özellikler var. Bu şehre özgü kent kültürü, gece yaşamı, ilginç zevklere hitap eden eğlence duraklarıyla köprüler ve bentlerle iç içe geçmiş kanallar bunların başında geliyor. Venedik, Stockholm veya Brugge’de de kanallar var diyebilirsiniz; ancak en basit ifadesiyle “toprağı sudan var eden” Hollandalılar bu kanallara kendine özgü anlamını katmayı başarmış. Her yıl 3 milyonu aşkın turist UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan bu kanalları ziyaret ediyor.
Amsterdam’a daha önce hiç gitmediyseniz, öncelikle bir şehirde bisikletin ne kadar öncelikli olabileceğine şaşıracaksınız. Zira şehrin merkezinde sırf bisikletler için yapılmış, binlerce bisikleti alabilen, katlı otopark görünümündeki bisiklet parkları bile mevcut. 1 milyon 300 bin civarındaki kent merkezi nüfusunun neredeyse tamamının bisiklet sahibi olduğunu ve bu insanların her gün en az yarısının işine bisikletle gidip geldiğini hayal edin. Sonuç olarak Amsterdam’da bisikletli insanlarla sürekli karşılaşacaksınız. Bisikletler otomobillerden üstün, zira bisikletlere yol vermek şeklinde yerleşik bir kültür ve buna dayalı kurallar mevcut. Size düşense en fazla 10-15 euro’luk günlük kiralama fiyatlarıyla bu bisiklet kalabalığına karışmak ve şehri çevreleyen bisiklet yollarını kullanarak güzel bir kent turu yapmak olacak. Bisiklet kiraladığınız yerden alternatif rotalarda gezilecek yerleri gösteren haritaları ücretsiz temin edebilirsiniz. Özellikle sizi şaşırtacak noktalarda devasa yeşil alanlar olan güzel kent parkları mevcut. Sandviçlerinizi hazırlayın, bu Amsterdam’a yakışır bir macera olacaktır.
Amsterdam’da kanallar boyunca sıralanan kentin simgesi haline gelmiş meşhur evleri göreceksiniz. Yine 10-15 euro’luk bilet fiyatlarıyla kanal gezisi yapmanız mümkün. Kentin tarihi önem taşıyan diğer simgeleri arasında yel değirmenleri, tahta ayakkabılar, laleler, seramik el yapımı ürünler de var; bunlar ideal hatıra eşyaları olacaktır.
Bisiklet turu ve kanal gezinize bir de müze gezisi ekleyebilirsiniz. Örneğin ünlü ressam Van Gogh’un eserlerini kendi adıyla açılmış müzede bulmak mümkün. Anne Frank Müzesi de tarihte belirgin bir dönemi yansıtan önemli bir yer. Bunların yanı sıra Amsterdam modern sanat etkinlikleri açısından oldukça canlı bir kent. İlginiz bu yöndeyse konser, tiyatro gibi etkinlikleri takip etmeli veya Stedelijk gibi ünlü sanat galerilerini gezinize mutlaka katmalısınız.
Tüm bunların yanı sıra Amsterdam gece hayatı kafe, barları ve ilginç sokaklarıyla ayrı bir cazibe konusu oluşturuyor, buradaki eğlence hayatını deneyimlemeden dönmeyin. Özellikle sonbahar aylarında gidilebilecek Amsterdam için uygun fiyatlı uçak bileti bulmak mümkün. Kalınabilecek yerler ise lüks otellerden eski kent merkezinde yer alan uygun fiyatlı hostellere kadar çok geniş bir skalada yer alıyor.

Amsterdam her bütçeye uyabilecek bir destinasyon... Şimdiden mutlu yolculuklar!

1 yorum:

  1. uzun zamandır merak ettiğim yerlerin başında geliyor :)

    YanıtlaSil

DEĞERLİ YORUMLARINIZ BURAYAA!!!