18 Eylül 2016 Pazar

Zencefilin Sağlığa Etkileri


Zencefil Güney Asya’da doğal olarak yetişen çok yıllık bir bitkidir.Çin ve Hindistan’da yoğun olarak üretiliyor.
Zencefil tarihte tıbbi tedavilerde kullanılmıştır. Osmanlı döneminde ise mide rahatsızlıklarına karşı kullanıldığı söyleniyor. Çin ve Hindistan'da yoğun olarak tüketiliyor.

Günümüzde Avusturya, Çin, Almanya, İngiltere, İsviçre gibi ülkelerde  kolit ve midedeki gaz problemlerinde, Amerika’da ise hazmı kolaylaştırıcı olarak bulantıya karşı, gribe ve soğuk algınlığına ise takviye edici gıda olarak kullanılan zencefilin sağlığa etkileri çok fazla..

Bu etkiler nelermiş hep birlikte bakalım.
 Deniz tutması, bulantı, baş dönmesi ve kusmaya olan etkileri incelenmiş olup, toz zencefil kullanan denizcilerde bulantının azaldığı saptanmıştır. İmuneks Farma bu bilgiler ışığında emetium isimli  zencefilli tabletleri Avrupa'dan ithal ederek Türkiye'ye getirmiş. 


·         Zencefilin yararları arasında en çok bilineni bulantılara karşı olan etkisidir. Hamilelikte görülen bulantı ve kusmalara karşı etkinliği bilinmektedir. Mide rahatsızlıklarına ve mide kramplarına karşı rahatlatıcı özelliği bulunmaktadır.
·         Kan şekerinin dengede tutulmasına yardımcı olabilmektedir.
·         Vücut direncini arttırır.
·         Kadınlar adet ağrılarına hafiflettiği belirtilmiştir.
·         Karaciğeri toksinlerden korur.
  Kemoterapi görenlerde mide bulantılarının azaltılmasında kullanılmaktadır. Kemoterapide gıda ile gelen mide tahrişini azalmaya yardımcı olmaktadır.

·         İltihaplanmayı ve ödemi giderici etkisi bilinmektedir.   Bu yukarıda sayılan rahatsızlıklardan kurtulmak isteyenler için emetium tablet biçilmiş kaftan olmuş. Sizce de öyle değil mi?


·         

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

DEĞERLİ YORUMLARINIZ BURAYAA!!!