16 Ağustos 2016 Salı

Ödül ceza yöntemi, iyi mi? kötü mü?


kurbağa kermit

Çoğu annenin uyguladığı ödül-ceza yönteminin uzmanlar tarafından hiç de uygun bulunmadığından bahsedeceğim bugün sizlere değerli okuyucularım.


Çocuklar o kadar masum, o kadar iyi niyetli ve temizler ki; siz nasıl yetiştirirseniz , çocuğunuzda öyle olacaktır.Çocuklar 2-3 yaşından itibaren hayal kurmaya, hayali arkadaşlar edinmeye başlarlar. Olmayan şeyleri varmış gibi anlatırlar. Ya da bir reklamda gördüğü beğendiği oyuncuya aşık olup evlenmek isteyebilirler. Bunlar çocuklarınızın yavaş yavaş büyüdüğüne, çevresine tepki verdiğine işarettir.


hediye paketi
Elbette ki; bu büyüme sırasında , yaramazlıkları, haşarılıkları olacak. Sizi üzecek, yanlış yapacak, hatalar yapacaktır. Bize düşen ebeveyn olarak, anne baba olarak onlara eğriyi doğruyu, güzeli çirkini  uygun bir dille anlatmak ve sağlıklı, akıllı bireyler yetiştirmeye uğraşmak olacaktır. Özgüvenli , ayakları yere basan bireyler olmaları için sevgi ilk kaynağımız olmalı. Sonra çocuk eğitiminde olmazsa olmaz tutarlılık şart. Çocuklara ödül ceza yöntemi ile bir şeyler yaptırmaya, ya da yaptırmamaya çalışmak onun koşullanmasına sebep olacaktır. Hayatının ilerleyen dönemlerinde de hep bir başarının ardından ödül beklemesine neden olacaktır. Beklentileri onun bireysel gelişimini kötü etkileyecektir. Anlayış, sevgi, ilgi ve onu dinlemek ona verebileceğimiz en güzel hediyedir.

trüf, çikolatalı toplar

Çocuklara sevgi ve ilgi ile birlikte doğruyu yanlışı öğrettiğiniz zaman, ömür boyu öğrendiklerini unutmayacaktır. Fakat ceza yöntemi, ya da ödül yöntemi kullanılarak bir şeyler yaptırmaya çalıştığınızda çocuk ödülü aldıktan sonra yanlışına devam edecektir. Ya da cezası bitince kaldığı yerden yanlışa devam edecektir.

Bu nedenle her canlı sevgiyi hakettiği ve bu canlıların en tatlıları yavrularımız olduğuna göre, koşullandırmadan, ödül-ceza yöntemi kullanmadan dinleyerek, anlayarak ve anlatarak eğitmeliyiz onları.
Sevgiyle kalalım!


2 yorum:

  1. Ödül ya da ceza sadece o anı kurtarıyor gerçekten.Yanlış olduğunu ne kadar bilsemde sıkça başvurmak zorunda kalıyorum bende :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Dediğim gibi bazen başvurduğumuz bir yol ama çok doğru değil maalesef:(

      Sil

DEĞERLİ YORUMLARINIZ BURAYAA!!!