18 Temmuz 2016 Pazartesi

Yeni doğan bebeklerde beslenme ve uyku9 ay süren gebelik telaşınız, alışveriş heyecanları ve mini mini kıyafetler eşyalar alma işi sona ermiştir artık. Karnı burnunda evinden çıkan anne , kucağında minik meleği ile evine dönmüştür. Vee işte bebekle yaşama merhaba demiştir. Artık hiçbir alışkanlığı eskisi gibi devam etmeyecektir.

Anne karnında yaşamaya alışkın bebek , hayata uyum sağlamaya başlamadan önce elbette zorluklar çekecektir anne. ilk hafta uyanmakta zorlanacaktır bebeğiniz ve beslemek için onu uyandırmanız gerekecektir. Ama 2. haftada bu geçecektir. 1 ya da 2 saat uyanık kalan bebek beslenmesini yapmış ve altı değiştirilmiş ise tekrar uyumak isteyecektir. Bebeğinizi 2. haftada çözmüş olursunuz zaten. Ne zaman acıkır, ne zaman uyanır, ne  kadar uyanık kalır gibi… Bebekler karanlık ve loş ışıkta daha rahat uyur ama siz uyusun diye gece ve gündüz ayrımından uzak tutmayın bebeğinizi. İlerleyen zamanlarda bu sizin için problem oluşturur. Geceyi ve gündüzü ayırt etmesi için gündüz karanlık ortamlarda uyutmaktan çekinmelisiniz.

Bebeğiniz 1 aylık olduğunda gündüz uykularının süresini değiştirin. ilk haftaya göre daha az uyumalı gündüz ki; gece uyanma sıklığı azalsın. Gündüz aman uyusun diye ortamı sessizleştirmeyin, günlük rutin devam etsin. Zaten yorulan uykusu gelen bebek uyuyacaktır ses ve gürültü olsa bile.


İlk haftalarda uyanan bebek beslenir, altı değiştirilir ve tekrar bebeklerin uyuması gerçekleşir. Bebeğiniz büyümeye başladıkça beslenme sonrası  hemen uyumaması gündüzü algılayabilmesi için onunla oyunlar oynayabilirsiniz. Ya da bakımını, temizliğini yapabilirsiniz. 30 dakika  30 dakikadır değil mi?Yeni doğan bebekler ilk aylarda anne ile aynı odayı paylaşmalıdır ki; annesinin varlığını , kokusunu hissedebilsin ve rahatlasın, sakinleşsin. Hem anne içinde büyük kolaylık olacaktır besleme ve alt değiştirme ritüelleri için. Bebeğinizi sağlıkla , huzurla ve mutlulukla büyütmenizi diliyorum.

Sevgiyle kalalım!
1 yorum:

  1. doğum öncesi bebek için yapılması gereken alışverişler ile ilgili bir yazınız var mıydı acaba? gereksiz hiçbir şey almak istemiyorum. o yüzden liste hazırlayıp ona göre alışveriş yapmak istiyorum. önerileriniz olur mu?

    YanıtlaSil

DEĞERLİ YORUMLARINIZ BURAYAA!!!