12 Haziran 2016 Pazar

Uykusuzluk çekenler dikkatSon zamanlarda insanlar stres, yorgunluk, psikolojik travmalar veya nedensiz olarak uykusuzluk,problemi ile çok fazla karşı karşıya kalmaya başladı. Çoğu insanın günlük yaşamını olumsuz olarak etkileyen uykusuzluğun nedenleri nedir ve uykusuzluk ile nasıl başa çıkılabilir?
Bu yazımda bunlardan bahsetmek istiyorum sizlere.

 Araştırmalara göre dünya nüfusunun yüzde 30’unun uykusuzluk çektiği ortaya çıkmış. Gece herhangi bir sebeple uyuyamayan, ertesi gün de erken kalkmak zorunda olan insanlar, çareyi ya uyku haplarında arıyor ya da gece boyunca yatakta debelenip ertesi güne zombi gibi başlıyor.
Eğer siz de geceleri uykuya dalma sıkıntısı yaşıyorsanız bu yazı tam da size göre. İşte uzmanların tavsiyelerinden derlediğimiz kolay uykuya dalmanın 9 püf noktası.

1)    Profesyonel destek alın: Eğer uyku sorununuz uyuyama ile sınırlı değil ve bir uyku bozukluğu yaşadığınızı düşünüyorsanız mutlaka profesyonel bir yardım alın. Bu konuyla ilgili bir uzman doktora görünün. Bazı kamu hastanelerinde bile bulunan uyku merkezlerini araştırın ya da uyku terapisi yapan bir psikologa gidin. Uyku probleminin yaşam kalitesini düşürmekle kalmadığını başka ciddi rahatsızlıkların habercisi de olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.
2)    Uykuyla inatlaşmayın: Uykuya dalma sorunuyla baş etmek için yapılacaklar arasında en bilinen ve en fazla işe yarayanı uykuyla inatlaşmamaktır. 20-40 dakika arasında uykuya dalamıyorsanız, yataktan kalkıp odanızı terk edin. Yarım saatten az olmamak üzere loş bir ortamda kitap okuyun ya da başka işle meşgul olun.
3)    İlerlemeli kas gevşetme yöntemini deneyin: 19. Yüzyılın başından bu yana kullanılan bu yöntemin uykuya dalma konusunda en etkili yollardan biri olduğu kabul edilir. Yatmadan önce yada yatağa girdikten sonra 15 dakikalık egzersiz vücudunuzun gevşemesini ve zihninizin boşalmasını sağlayarak kolay uyumanıza yardımcı olacaktır. Bu egzersizi 5 aşamada yapabilirsiniz.
a.    Önce başınızı gevşetin: İlk olarak kaşlarınızı kaldırarak alnınızı gerin, biraz bekleyin sonra yavaşça gevşetin. Sonra gözlerinizi kapatın, rahatlayın ve geri açın. Yüzünüzü buruşturarak dudak, çene ve yanaklarınızı gerin ve en sonunda tüm yüzünüzü gevşetin. 
b.    Omuz ve kollar: Omuzlarınızı kulaklarınıza doğru çekerek kaslarınızı gerin, sonra yavaşça gevşetin. Pazularınızı sıkın ve gevşetin.

c.    Göğüs ve karın: Derin bir nefes alın, göğüs ve karın bölgenizdeki tüm kasları sıkın. Biraz bekleyin, sonra nefesinizi yavaşça verip bu kaslarınızın rahatlamasını sağlayın. 

2 yorum:

  1. ah ah uyku en büyük problemim bu güzel bilgilendirme yazısı için teşekkürler canım :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Rica ederim okuduğunuz için teşekkürler.

      Sil

DEĞERLİ YORUMLARINIZ BURAYAA!!!