11 Mayıs 2016 Çarşamba

İyi dadı nasıl bulunur?Pedagogların büyük bir kısmı, bir annenin çocuğuna verebileceği önemli şeyler arasında doğru beslenme alışkanlığı, iyi terbiye gibi özellikleri sayar…

 Gazeteci yazar Levent Gökmen Demirciler, “Dadın Kadar Konuş” kitabında, buna bir de "iyi dadı"yı ekliyor. İyi bir dadının çocuğunuzun hayatına pek çok olumlu katkısı olabilecekken, kötü bir dadı ardında onarılmaz etkiler bırakabilir. Peki, anne babalar güvenilir, iyi, sevgi dolu bir dadıyı nasıl bulacaklar? 
Böyle bir dadıyı bulduktan sonra bu ilişkiyi nasıl sürdürülebilir kılacaklar?

Çalışma yaşamının ağır yükü anneleri çocuklarını gönül rahatlığıyla emanet edebileceği zorlu bir dadı arayış sürecine sevk ediyor. Endişeli anne, stresini çocuğuna ve ailesine yansıtıp bazen dadı seçimi konusunda yanlış kararlar verebiliyor, bazense en başta doğruymuş gibi görünen kararlar, sonrasında evdeki huzuru bozabiliyor.

Doğru Dadı-Doğru Karar

Dadın Kadar Konuş” dadı arayanların ve dadılı hayata geçenlerin yaşaması muhtemel sorunlara dair çözüm niteliğinde bir rehber. Başarılı bir gazeteci olmasının yanı sıra dadılarla yaşadığı pek çok deneyimin sonucunda adeta “dadı uzmanı” olan Levent Gökmen Demirciler, kitabıyla annelerin ve babaların zihinlerindeki bütün endişeleri, çocukları ve kendilerinin mutluluğu için verilmiş doğru kararlara dönüştürmeyi amaçlıyor. Pek çok yaşanmış olay ve aktardığı deneyimler aracılığıyla dadılarla sürdürülebilir iyi ilişkiler kurabilmenin yollarını eğlenceli bir şekilde anlatıyor.

Kimi dadılar çocuk bakımının yanı sıra annelerin hayatını kolaylaştırırken, kimi dadılar evdeki eşyalara hatta evin erkeğine göz koyabiliyorlar. Kimi dadılara ne yaparsanız yapın yemek yaptıramazken kimilerinin size mutfakta büyük yardımları dokunabiliyor. Kimi anneler dadıları kontrol altında tuttuklarını sanırken, bir de bakıyorlar dadının sevgi dolu tavırlarının altında korkutucu bir umursamazlık yatıyor. Levent Gökmen Demirciler, “Dadın Kadar Konuş” ile karşılaşmanızın olası olduğu tüm dadı modellerini iyi analiz edebilmenizi ve gönül rahatlığıyla çocuğunuzu emanet edebileceğiniz dadılar bulmanızı ve onlarla empati kurabilmenizi kolaylaştırıyor.

 • Dadı gündüzlü mü, yatılı mı olmalı?
 • Genç dadıların ve yaşlı dadıların sağladığı avantajlar nelerdir?
 • Yabancı ve Türk dadılar arasındaki farklar nelerdir?
 • Bir dadı hangi yollarla aranmalı?
 • Güvenilir bir dadı ararken hangi kriterleri göz önünde bulundurmak gerekir?
 • Dadı üzerinde kurulması gereken kontrol mekanizmaları nelerdir?
 • Dadılar ile iletişimde yaşanabilecek problemler nelerdir?
 • Çocuklar bir dadıda hangi özellikleri ararlar?

6 yorum:

 1. en zor şey çalışan bir anne için dadı seçimi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben ikizler için 3 tane değiştirdim zamanında çok zor evet

   Sil
 2. çok zor çocuğu emanet etmek
  benim gibi ya işinden vazgeçeceksin yahut acabalarla devam edeceksin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben çalışırken mutluydum ve ne işimden ne çocuklarımdan vazgeçmemek için dadı buldum ama çok zor gerçekten

   Sil
 3. Çalışan annelerin ebebeyn güvencesi yoksa en zor işleri bu dadı olayı ,Duyulanlardan sonra Allah iyilerle karşılaştırsın diyeceğim.
  Bizim Duru'muz bu konu da şanslı çocuklardan:) anneanne ve ben babanne Durumuz üç ayrı şehirdeyiz:)) Tuğba kızım çalışmaya başlayınca biz 2-3 ay arayla nöbetleşeceğiz bakalım:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ilk sekiz ay ben baktım ikizlere sonra annem geldi sonrada dadı mecburen:)

   Sil

DEĞERLİ YORUMLARINIZ BURAYAA!!!